Na podgoričkoj Zelenoj pijaci u Gintašu ponuda je dobra, ima svega - od svježeg voća i povrća do gotove zimnice. Ipak, pitanje je jesu li cijene za “svačiji džep”.
Za kilogram pljevaljskog sira treba izdvojiti devet eura, mojkovački košta osam, dok je mladi sir sedam eura. Kilogram kajmaka se kreće od 15 do 20 eura, dok je njeguški sir dvadeset eura.
Voće se kreće od oko euro, pa do nekoliko eura za kilogram. Tako je za kilogram mandarina potrebno izdvojiti od euro do 1.5 eura. Prodavci dunje nude po cijeni od tri do četiri eura, jabuke su dva, grožđe četiri, nar iz uvoza tri eura. Kilogram krušaka moguće je naći od euro do tri. Limun je od 1.5 do dva eura.
Kada je riječ o povrću, kilogram raštana je 2.5 eura, blitva se kreće oko 2.5, spanać i pori luk po tri, koliko iznosi i cijena kilograma zelene salate. Za kilogram svježeg kupusa treba izdvojiti od jedan do 1.20 eura.
Na tezgama je moguće naći i domaću cveklu iz Gusinja koja košta dva eura po kilogramu.
Korijenje za čorbu - celer, peršun i paškanat su po 3.5 eura. Pakovanje šampinjona košta dva eura. Patlidžan domaći je dva eura, a moguće ga je pronaći i po cijeni od 1.5 eura.
Tikvice su dva, krastavci 2.5 eura. Kilogram bijelog luka je šest eura, crni dva, crmnički 3.5. Prodavci šargarepu nude po cijeni od 1.5 do dva eura. Kornišoni i zeleni paradajz su po dva eura.
Za kilogram šeri paradajza treba izdvojiti od šest do osam eura. Domaća brokula košta četiri eura, karfiol dva eura, zelena i žuta boranija po četiri eura, dok su crvene, zelene i paprike šilje po tri eura, babure su dva eura.
Paradajz se kreće od tri do tri i po eura, kilogram krompira od euro do dva.
Na pijaci u Gintašu moguće je naći i gotovu zimnicu - u ponudi su različite vrste salata. Za kisjeli kupus u glavicama potrebno je izdvojiti 2.5 eura.
Podnuda je raznolika, od miješanih salata, do lučanih paprika, crvenih, babura, paprika punjenih kupusom, do karfiola i kisjelih krastavaca.
Gotova salata košta od četiri do 6.5 eura po kilogramu, a moguće je napraviti i miks.
Jedan od prodavaca salata ističe da im prodaja dobro ide.
“Kisjele salate se najviše traži pred slave. Zadovoljni smo prodajom.Kako ide hladnije vrijeme bolja je i prodaja zimnice. Normalni su uslovi, može da se sačuva. Kada je hladna noć održi se adekvatna temperatura i tokom dana bude ok, pa bez problema sačuvamo salatu”, kaže Vlado Ceklić.