Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Pismo Popi i Vent: Čini se da su neki u međunarodnoj zajednici konačno prepoznali naše kolektivne strahove

Peticija crnogorskih intelektualaca

Pismo Popi i Vent: Čini se da su neki u međunarodnoj zajednici konačno prepoznali naše kolektivne strahove

Peticija crnogorskih intelektualaca Evropskoj komisiji, koju je objavio TheBatttleground.eu, neprofitna novinska kompanija koja se bori protiv lažnih narativa i propagande koji narušavaju povjerenje u politiku i medije.

Pismo Popi i Vent: Čini se da su neki u međunarodnoj zajednici konačno prepoznali naše kolektivne strahove Foto: Privatna arhiva Aleksandra Radoman Kovačević
TheBattleground.euIzvor

Mi dolje potpisani predstavljamo grupu zabrinutih građana Crne Gore – akademika, aktivista, novinara i intelektualaca svih polova -i ne predstavljamo bilo kojupolitičku partiju ili građansku grupu u Crnoj Gori, ali podržavamo i branimo status države Crne Gore kao sekularnog, multietničkog i antifašističkog društva, za koje vjerujemo da ga sadašnja vlast ugrožava, pa čak i razbija.

Prihvatamo demokratske procese koji su omogućili smjenu vlasti na posljednjim izborima u avgustu 2020. godine, i ponosni smo što je preko 70% biračkog tijela glasalo na izborima koji su održani usred pandemije Covida, ipak želimo da naglasimo potrebu da se podrži ustav i vladavina prava, koji su takođe trenutno ugroženi.

Čini se da su naši kolektivni strahovi vezani za razgradnju države i njenog ustava konačno prepoznati od strane nekih u međunarodnoj zajednici.

Najnoviji izvještaj Evropskog Savjeta, objavljen prije nekoliko dana, u svom uvodu navodi mnoge sporne tačke koje potvrđuju naše strahove. Gospodin Eskobar (zamjenik pomoćnika državnog sekretara) iz Bijele kuće takođe jasno je stavio do znanja u svom obraćanju na 2BS Forumu 2021 da naši strahovi neće proći nezapaženo.

Svjesni smo da ste u prethodnim prilikama preko pojedinaca i političkih organizacija bili obaviješteni o napadima na naše građanske slobode i institucije države. Posebno o napadima na naše obrazovne institucije i naše pravne institucije. Također nam je poznato da ste obaviješteni o napadu na civilni protest u Prijesonici Cetinju 5. septembra kada je demonstrirana prekomjerna upotreba sile od strane snaga bezbjednosti Crne Gore.

Iako veoma cijenimo prepoznavanje realnosti s kojom se suočava civilno društvo i nesposobnost naše sadašnje vlade da dalje razvija svoje obaveze prema EU. proces pristupanja, pitamo:

Šta ćete učiniti povodom toga?

Hoćete li čekati da se krv prolije po ulicama? Ili će pokrenuti pogrom nad našim sugrađanima bosanskog ili muslimanskog porijekla ili drugim manjinskim grupama prije nego što vi nešto preduzmete? Hoćemo li vidjeti ponavljanje Bosne iz 1990-ih koje se odigrava ovdje u Crnoj Gori prije nego što Evropske institucije pokrenu aktivnosti ? Ako je tako, biće kasno da se zaustavi ne samo katastrofa u Crnoj Gori, već i moguća katastrofa u cijelom regionu.

Razumijemo da se diplomatija sporo kreće i da postoje obaveze akreditovanih diplomata da se ponašaju po diplomatskim „normama“, ali vas molimo da u najmanju ruku budete objektivno kritični u svojim javnim izjavama u Crnoj Gori i u čitavom nizu komunikacije putem vašin naloga na društvenim mrežama. Jednostavno tražimo da realnost i ponašanje vlasti ovdje u Crnoj Gori sagledate sa istom objektivnošću i kritičnošću kao što vidite ponašanje vlada Poljske ili Mađarske i njihove napade na socijaldemokratiju i građanske slobode.

Građani ovdje još nisu zaštićeni zakonodavstvom EU i stoga nam je sve teže da zaštitimo sebe i svoja ljudska prava. Mi, „napredni“ ljudi, napadnuti smo za svaku kritiku koju uputimo na račun vlasti. Ti napadi su sve češći, a u mnogim slučajevima rezultiraju otpuštanjem sa posla u onih koji rade u obrazovanju, medijima i drugim profesijama. Radi se na tome da se naša djecaudaljavaju ili zavađaju u školama samo zato što su druge vjere od Srba pravoslavaca. Naše crkve preknjižavaju u vlasništvo Srba pravoslavaca. Ove stvari su za nas neprihvatljive i podsjećaju na ono što se dešavalo ranih 1990-ih u Jugoslaviji. Nećemo dozvoliti da Crnu Goru zadesi sta sudbina kao Bosnu.

Stoga vas pozivamo da prepoznate pogubne aktivnosti sadašnje prosrpske vlasti koja je preuzela kontrolu nad Crnom Gorom i prijetnju koju ona predstavlja po stabilnost u cijelom regionu.

Aleksandar Radoman, filolog, profesor Univerziteta

Aleksandar Saša Zeković, generalni sekretar Crnogorskog helsinškog komiteta

Ana Vujošević, glumica Crnogorskog narodnog pozorišta

Anđe Kapičić, istoričarka umjetnosti

Biljana Brajović, konzervatorka i restauratorka, direktorka Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore

Bojana Sjekloća, turizmološkinja

Danijela Bokan, nastavnica, konsultantkinja za obrazovanje

Danijela Brajović, umjetnica aktivistkinja

Đorđe Šćepović, pisac

Hajdana Huter, bibliotekarka

Isidora Kovačević, profesorica južnoslovenskih jezika

Jelena Šušanj, doktorandica, profesorica Univerziteta

Ljubomir Filipović, politikolog

mr Nemanja Stankov, politikolog

mr Novak Adžić, istoričar, pravnik, profesor Univerziteta

mr Sanja Orlandić, filološkinja, profesorica

mr Sava Kovačević, nastavnik, konsultant za obrazovanje

Maja Dragićević, etnološkinja - antropološkinja

Miloš Burzan, antropolog

Jason Gold, fotograf i pisac

Komsa Prijić, dizajnerka

mr Ana Krsmanović, ekonomistkinja

mr Petra Ivanović, pedagoškinja muzike i međunarodnih odnosa

dr Adnan Čirgić, filolog, dekan fakulteta za crnogorski jezik i književnost

dr Boban Batrićević, istoričar, profesor Univerziteta

dr Branislav Marović, istoričar

dr Dragan Bogojević, profesor Univerziteta

dr Maja Bogojević, teoretičarka filmske umjetnosti

dr Milan Marković, filolog, profesor Univerziteta

Vojin Golubović, ekonomista

Rajko Cerović, publicista

Rajko Radulović, dramski pisac

Seka Metđonaj, književnica

Slobodan Jovanović, publicista

Sonja Šušanj, bibliotekarka

Spec. Aleksandra Radoman-Kovačević, konsultantkinja za edukaciju

Stefan Todorović, filolog

Tanja Pavićević, novinarka

Tatjana Jović, etnološkinja

Vukota Vukotić, istoričar

Zoja Đurović, dirigentica i nastavnica

Oana Kristina Popa ambasadorka Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Ketrin Vent (Catherine Wendt) je načelnica sekcije za Srbiju pri Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedsku politiku i pregovore o proširenju. 

Ovo pismo su potpisnici dostavili The Battleground-u.

Fotografija: Aleksandra radoman Kovačević


Portal Analitika