Abiznis

PKCG: Energijom iz drvne biomase do ekonomskih benefita

Izvor

Predstavnik Zavoda za intelektualnu svojinu Crne Gore, Vesna Nikčević, kazala je da je u šumarstvu, drvnoj industriji i vinogradarstvu procijenjena energija iz biomase 2,7 miliona megavat sati (MWh) godišnje, a postoje pokazatelji da bi njena proizvodnja dovela do velikih ekonomskih benefita.

“Najveći potencijal energetske biomase je u sektoru šumarstva, čija je sadašnja produkcija dvostruko manja od prirodnog potencijala, pa u toj oblasti postoje značajne proizvodne rezerve” rekla je Nikčević na sjednici Odbora Udruženja energetike i rudarstva koja je održana u srijedu u PKCG.

Za Crnu Goru, prema njenim riječima, bilo bi veoma važno da se podignu takozvane energetske šume, odnosno plantaže brzorastućeg drveća kao što su topole i vrbe, isključivo za eksploataciju u te svrhe.

Nikčević je, kako je navedeno u saopštenju PKCG, dodala da je energija na bazi drvne biomase obnovljiva i da praktično ne zagađuje okolinu, pa bi je trebalo upotrebljavati umjesto fosilnih goriva, čiji bi se uvoz tako smanjio.

“To je naročito bitno ako se ima u vidu obaveza iz direktive EU da Crna Gora, kao članica Energetske zajednice, do 2020. godine troši 20 odsto energije iz obnovljivih izvora i smanji emisiju ugljendioksida 20 odsto, što proizilazi iz sporazuma u Kjotou”, objasnila je Nikčević.

Iz PKCG su saopštili da je prilikom korišćenja energenata na bazi drvne biomase, odnosno ogrijevnog i cijepanog drveta, sječke, briketa i peleta, opterećenje atmosfere ugljendioskidom zanemarljivo.

“Njihova proizvodnja, za koju se može iskoristiti tehnološki ostatak iz šumarstva, drvne industrije i poljoprivrede, omogućila bi otvaranje novih radnih mjesta”, navela je Nikčević.

Ona je ocijenila izvjesnom tražnju za tim proizvodima u budućnosti, pa time i njihov plasman sigurnim.

Odbor je razmatrao i informaciju o proizvodnji energije za devet mjeseci, u kojoj se navodi da su negativna kretanja, koja su karakterisala prošlu godinu, nastavljenja i u periodu od januara do kraja septembra.

“Na opštem nivou industrijske proizvodnje u sektorima je evidentiran pad od 7,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine”, navodi se u Informaciji.

Gledano po pojedinim energetskim objektima, hidroelektrana Piva je od planiranih 544 GWh za devet mjeseci ove godine proizvela 453 GWh, a hidroelektrana Perućica od planiranih 680 GWh za isti period 462 GWh.

“Smanjenje od 20 odsto je prije svega posljedica nepovoljnih vremenskih prilika za hidroenergetiku u najvećem dijelu tog perioda”, dodaje se u informaciji.

Termoelektrana (TE) u Pljevljima je za ovu kalendarsku godinu planirala proizvodnju od 1,14 hiljada GWh, a zaključno sa oktobrom proizvela je preko hiljadu GWh.

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.