Koncentracije PM čestica su konstatno čitavog dana bile u prekoračenju da bi u večernjim časovima dostigle svoj maksimum. Najveće koncentracije praškastih PM 10 čestica su zabilježene u vremenskom intervalu od 17 časova pa do 1 h iza ponoći, piše Dan.
U 21 čas sa mjerne stanice u Gagovića imanju koncentracija PM 10 čestica je dostigla maksimum, iznosila je 492,2 ug/m3, što predstavlja prekoračenje veće skoro 10 puta u odnosu na zakonom dozvoljenih 50 mikro grama po metru kubnom.
U izuzetno visokom prekoračenju su bile i sitne i još opasnije praškaste PM 2.5 čestice koje još lakše ulaze u ljudski organizam. Posebno visoke koncentracije su zabilježene u vremenu od 17 h pa do 1 h iza ponoći. Ipak najveće koncentracije su zabilježene u 21 h i iznosile su 376,5 ug/m3 što predstavlja satno prekoračenje skoro 8 puta veće od zakonom propisanih vrijednosti.
PM čestice antropogenog porijekla imaju vrlo negativan uticaj po zdravlje ljudi. Vezujući za sebe živu, arsen, hrom, talijum i druge otrovne materije, a budući izuzetno sitne, čestice vrlo lako dolaze do alveola u plućima.
Preporuke Instituta za javno zdravlje govore da treba izbjegavati aktivnosti na otvorenom tokom povećanog nivoa zagađenja vazduha. Kao posebno ugrožene kategorije stanovništva navode se osobe sa bolestima srca i krvih sudova, hroničnim bolestima pluća, trudnice, novorođenčad, starije osobe, djeca…
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da šest odsto svih smrti u Podgorici, 12 odsto u Nikšiću i 22 odsto u Pljevljima mogu da se pripišu zagađenju vazduha. Vlasti i zagađivači stalno odlažu mjere koje bi trebalo da promijene stanje.