Predstavljajući projekat na konferenciji za medije, zamjenica gradonačelnika Podgorice drSlađana Vujačićistakla je da je njegova ukupna vrijednost 99.704 eura, od kojih je 90 odsto pokriveno sredstvima EU granta, a preostalih 10 odsto finansira Glavni grad kao vodeći projektni partner.
– Nakon osmomjesečne obuke koja omogućava usavršavanje u administrativnim poslovima, deset najuspješnijih polaznika dobiće priliku da stažira četiri mjeseca i da stečena znanja i vještine provjeri i potvrdi u službama i organizacionim jedinicama Glavnog grada. Mi već imamo među zaposlenima pripadnike RE populacije i moram istaći da smo zadovoljni rezultatima koje pokazuju u svakodnevnom radu. Sigurni smo da ćemo kroz ovaj projekat dobiti i nekoliko novih kolega – rekla je Vujačić.
Polaznici obuke regrutovani su u saradnji s Romskim savjetom Crne Gore, a partner Glavnog grada u realizaciji projekta je Edukativni centar „Montenesoft“. Edukacije se, prema riječima direktora „Montenesofta” Natalije Đaletić, zasniva na četiri platforme koje podrazumijevaju interkulturalno učenje kroz dramu, razvoj ličnih i socijalnih vještina, razvoj jezičke kompetencije, kao i razvoj digitalnih kompetencija – MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Outlook.
– U ovom projektu termin interkulturalno odnosi se na susret različitih kulturnih vrijednosti unutar crnogorskog društva koje se rapidno raslojava. Cilj ovog programa je da pomogne svim učesnicima da različitosti uvažavaju, prihvataju i pozdrave kao priliku za upoznavanjem novih vrijednosti. Primjenom interkulturalnog učenja otklonićemo mnoge zablude, stereotipe i predrasude – istakla je Đaletić.
Jedan od polaznika obuke, Alija Žabelji, naveo je da mu je veoma važno to što nije riječ o projektu koji se sprovodi samo „reda radi“, već o stvarnoj prilici za učenje.
– Zaposlen sam u Romskom radiju niz godina i, što se mene tiče, tu sam da usavršim svoje znanje. Osim ovog edukativnog dijela, jako mi je bitno što ovaj program daje priliku stažiranja u javnim institucijama gdje ću moći da pokažem svoje sposobnosti. Nadam se da će me prave osobe primijetiti i zaposliti. Zalažem se za pravo jednakih šansi za zapošljavanje svih nas Roma i mislim da bih dao pozitivan primjer koji bi ohrabrio i druge pripadnike moje nacije – rekao je Žabelji.
Sredstva za projekat dobijena su apliciranjem Glavnog grada na Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava za aktivnosti osposobljavanja za deficitarna zanimanja i jačanje zapošljivosti Romske i Egipćanske populacije, koji je raspisalo Ministarstvo rada i socijalnog staranja u saradnji sa Evropskom unijom. Samostalna savjetnica u MinistarstvuLjulje Dušajistakla je da je u okviru aktivnosti povećanja zapošljivosti RE populacije sklopljeno pet ugovora, vrijednosti od 458.760 eura, koji podrazumijevaju obuku za 137 nezaposlenih lica. Ona je saopštila da je Program EU i Crne Gore za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu zaštitu, koji traje do 2023. godine, vrijedan ukupno 18 miliona eura, pri čemu Vlada CG učestvuje sa 2,7 miliona.
Tokom trajanja projekta „REopen Doors“ predviđeno je organizovanje okruglog stola s predstavnicima poslodavaca s teritorije Podgorice, kao i radionice za senzibilizaciju službenika gradske uprave suočavanjem s predrasudama prema ranjivim kategorijama stanovništva. Kreativnu krunu projekta predstavljaće dramski obrađena tema diskriminacije i socijalne marginalizacije koju će zajedno pripremiti i izvesti polaznici obuke, njihovi edukatori i vršnjaci iz jedne podgoričke srednje škole.
Zamjenica gradonačelnika je posebno istakla da je rad na unapređenju ukupnog položaja RE populacije dio kontinuiranih aktivnosti Glavnog grada, te da je u prethodnom periodu postignut značajan napredak u tom smislu u oblastima obrazovanja, stanovanja i socijalne i zdravstvene zaštite. Pored ostalog, Glavni grad je značajno doprinio i rješavanju stambenih pitanja ove populacije kroz doniranje zemljišta za izgradnju objekata i oslobađanjem od naknade za komunalno opremanje.