Vuković je tom prilikom istakao da će Glavni grad i u narednom periodu nastaviti da ulaže značajne napore kako bi pripadnicima RE populacije obezbijedio bolju socijalnu inkluziju.
“Uvažavajući činjenicu da u Podgorici živi veliki broj pripadnika romske i egipćanske populacije, kao i to da, nažalost, u najvećem procentu ti ljudi nijesu zadovoljavajućeg materijalnog i društvenog statusa, mi u Glavnom gradu u kontinuitetu ulažemo napore kako bi se taj status unaprijedio. U prethodnom periodu realizovali smo veliki broj projekata i inicijativa, kako bi se pomoglo, u prvom redu mlađim pripadnicima RE populacije, te otvorila perspektiva i obezbijedile pretpostavke za punu socijalnu inkluziju”, naglasio je Vuković.
Vuković je podsjetio na postignute rezultate u okviru projekta REopen doors, koji je jednom broju pripadnika ove populacije pružio mogućnost stažiranja u Glavnom gradu, a dva najbolja kandidata zadržao u radnom odnosu.
“Intenziviranjem saradnje sa Sekretarijatom i Kancelarijom za RE, kroz brojne buduće projekte, trudićemo se da pošaljemo poruku mladima da vrijedi učiti, i da se vrijedi truditi. Oni imaju jednaku šansu da u ovom gradu žive pristojno i da budu ravnopravni članovi naše društvene zajednice”, zaključio je Vuković, i zahvalio kolegama Centra za informacioni sistem, Sekretarijata za socijalno staranje i jednom broju nevladinih organizacija, koji u ovom projektu imaju ulogu medijatora, dajući na taj način zajednički doprinos unapređenju kvaliteta života mladih Roma i Egipćana u Podgorici.
Besplatnim kursom za rad na računarima, koji će se održavati dva puta nedjeljno, pruža se mogućnost djeci romske i egipćanske populacije, od šestog do devetog razreda osnovne škole, da dva puta nedjeljno, aktivnim učešćem obogate svoja znanja u oblasti informatike. Po završetku kursa, svim polaznicima biće uručeno Uvjerenje o završenoj obuci.
Dejvid Sejdović, medijator Kancelarije za RE, koja funkcioniše u sklopu Sekretarijata za socijalno staranje, pohvalio je inicijativu Glavnog grada i Sekretarijata ističući da ovakvi i slični projekti doprinose intenzivnijoj inkluziji RE populacije i od velikog su značaja za dalje obrazovanje djece školskog uzrasta.