Društvo

Raičević: Svaki roditelj dužan da djetetu izmjeri temperaturu prije polaska u školu

Počeli sa radom vrtići: Djeca su i zbunjena i srećna

Nakon skoro sedam mjeseci pauze, uz kratak prekid kada su vrtići bili otvoreni u junu mjesecu, danas su opet otvorili vrata za svoje polaznike. Ova školska godina, specifična je i za đake, jer će u školu ići po novim pravilima, i učiti kako da sačuvaju svoje i zdravlje najblžih. 

Počeli sa radom vrtići: Djeca su i zbunjena i srećna Foto: Privatna arhiva/PPU "Maša"
Biljana Roćen-Knežević
Biljana Roćen-KneževićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Na ulazu u vrtiće – nova pravila: Ovogodišnje druženje sa drugarima i vaspitačicama, mališani počinju malo drugačije. Na vratima ih čekaju dezinfekciona sredstva i obavezno mjerenje temperature. A umjesto toplog osmijha vaspitačice, na njenom licu - maska. 

“Na osnovu preporuka koje smo dobili od Ministarstva prosvjete i Instituta za javno zdravlje sačinili smo akcione planove, pripremili dezinfekcionu stanicu, otirač, beskontaktni toplomjer - djeci mjerimo temperaturu dva puta dnevno. Djeca borave isključivo u svojim grupama i sa svojim vaspitačima koji stalno nose maske, poštujuci distancu za stolom i u dvorištu”, objašnjava Zorka Kečina, iz PPU “Maša”

Djeca će u vrtićima boraviti u malim grupama, savjet je Ministarstva prosvjete i NKT-a. 

“Nama je svakako zastupljen rad u manjim grupama od 10 do 15 u jednoj grupi. Roditelji su upoznati sa pravilima i dobili su sve preporuke vezano za bezbijednost i prevenciju virusa. Tako da neće biti velikih promjena, što je dobro, jer djeci neće biti neobicno”, ističe Kečina

“Djeca i srećna i zbunjena”: Nova pravila u vrtiću, mjeseci koje su proveli bez druženja sa drugarima i učenja, uticala su da djeca osjete zbunjenost. Vrtići su spremili brojne radionice kako bi im olakšali povratak u učionice. 

“Djeca su i zbunjena i srećna. Bila je preduga izolovanost od društva i vaspitača.Već smo pripremili psiholosku radionicu sa djecom na temu –“Kako prevazići strah”, koja je prva u nizu radionica, jer je psihofizički razvoj djeteta zbog trenutne situacije potpuno zanemaran”, objašnjava Kečina

Zorka Kečina

Mjeseci zatvorenosti, negativno su uticali na ekonomsku situaciju privatnih predškolskih ustanova.

“Naša djelatnost je bila jedina zatvorena djelatnost. Na žalost tri privatne predškolske ustanove su se zatvorile . Mi se finansiramo iskljucivo od uplata roditelja”, objašnjava Kečina

Nova pravila i za osnovce: Povratak u školske klupe iza osnovce je značilo prilagođavanje nekim novim pravilima. Nastava u školi “Dragiša Ivanović” organizovana je u skladu sa preporukama NKT-a i Ministarstva prosvjete.

“Za učenike od prvog do šestog razreda nastava se izvodi u školi, sa skraćenim časovima do 30 minuta. Nema izlaska iz učionice tokom odmora. Svi učenici su danas došli, za sada nemamo nikakvih problema. Svako odjeljenje je podijeljeno, ako u odeljenju imamo 28 učenika, 14 je u jednoj grupi - “A”, i polovina u drugoj grupi - “B”. Nastavno osoblje radi u dvije smjene, kada završi sa grupom “A” četiri časa, onda je pauza sat veremena, gdje se dezinfikuju učionice i onda ulazi druga grupa “B”, i nastavnici odrade drugu smjenu”, objašnjava Niko Raičević, direktor OŠ ”Dragiša Ivanović”.

Ističe da nastavnog osoblja imaju dovoljno, i naglašava da nastavnici izvode duple časove istom odeljenju jer su podnijelja odeljenja u dvije grupe. Spremni su i za onlajn nastavu, ako to bude potrebno. 

“Apsolutno smo spremni, ne samo naša škola, nego sve škole, pošto sam ja predsjenik aktiva svih škola, sve škole u Podgorici i Crnoj Gori su pripremljene za onlajn nastavu, ako se desi neki scenario dane možemo da nastavimo da izvodimo nastavu u školi”, ističe Raičević

Onlajn nastava za starije razrede: Učenici starijih razreda nastavu neće pohađati u školskim klupama, odluka je Ministarstva prosvjete. 

“Za sedmi, osmi i deveti, onlaj nastava je već krenula danas, i sjutra normalno imamo onlajn nastavu poslije održavanja nastave, na TV-u. Naši nastavnici se i popodne čuju sa učenicima, u zavisno od otga koliko učenici mogu da se priključe, popodnevno će se odrađivati nastrava”, objašnjava Raičević

Sve što je bilo neophodno za početak rada, škole su dobile od Ministarstva. 

“Što se tiče dezinfekcionih sredstava apsolutno smo pokriveni sa njima za ovo prvo polugođe. U svakoj učionici, toaletima, po preporukama imamo dezinfekciona sredstva koja koriste učenici. Svaka škola je dobila najmanje od 3-4 beskontaktna toplomjera, sve zavisno od broja učenika. Na ulasku, kada nam roditelji dovedu djecu i kada nam djeca dođu, nastavnici mjere temperaturu”, takva su pravila, kaže Raičević

“Svaki roditelj je dužan da djetetu izmjeri temperature prije polaska u školu”: Škole imaju protokol, šta je potrebno raditi, ako u školu dođe dijete koje ima povišenu temperature ili sa znacima prehlade.

“Ukoliko se pojavi temperature preko 37.1, takva je preporuka NKT-a, mi sačekamo još nekih desetak minuta, ponovo izmjerimo temperaturu i ukoliko je ista, pozivamo roditelje da preuzmu dijete i nikako ne dozvoljavamo da dijete uđe u školu”, kaže Raičević, dodajući i da su roditelji dužni da djecu koja su prehlađena ne šalju u školu. 

“Svaka škola je dobila preporuke kako da se ponašaju roditelji, prilikom slanja djece u školu. Svaki roditelj je dužan da djetetu izmjeri temperaturu prije polaska u školu, mi se nadamo da oni to rade. Mi smo to istakli na školi, svaka škola je dužna da to istakne, i flaere smo podijelili roditeljima, u kontaktu sa njima su stalno razredne starješine putem vajber grupa u kojima su upoznati sa obavezama”, kaže Raičević. On dodaje da je zdravlje na prvom mjestu i da je potrebno da svi poštuju mjere. 

“Iz predostrožnosti, škola, da bi se djeca osjećala sigurno, i da bi uspjeli da zaštitimo i djecu i roditelje i samo nastavno osoblje, mi provjeravamo temperature svakoga ko ulazi u zgradu, ne smao učenika, nego i nastavnika koji dođu prije djece da izvode nastavu”, ističe Raičević.

Podršku pružaju i prevredni subjekti. 

“Benu apoteke su danas poklonile djeci po jedan sprej sa alkoholom i brošurice i maske, da bi mogli da se osjećaju bezbjedno i da kada pođu do toaleta ili idu kroz školu da bi mogli sami da se dezinfikuju, da ne moraju da nose iz kuće”, pojašnjava Raičević

Skromna dobrodošlica za prvake: Ovogodišnji đaci prvaci uskraćeni su za proslavu i priredbu dobrodošlice, kako je to bio običaj prethodnih godina. Ipak, OŠ”Dragiša Ivanović”, uz strogo poštovanje mjera NKT-a, organizovala je skromnu doborošlicu.

“Po dva odeljenja, po 15 učenika, ispred škole, bio je jedan mali prijem. Malo muzike, standardno prozivanje učenika, jer ipak ova generacija je uskraćena za nešto što smo uvijek svakoj generaciji radili da bi ih dočekali, da pokažemo gdje će oni da provedu naredne godine, gdje će da se obrazuju. Jednostavno smo bili primorani da to bude što manji broj učenika i roditelja, nama je žao ali moralo je tako biti iz predostrožnosti”, zaključuje Raičević

Portal Analitika