Kako javlja novinarka Portala Analitika sa lica mjesta, građani su se sa trga zaputili ka Skupštini gdje je juče i usvojen sporni pravni akt koji ograničava ustavne nadležnnosti predsjednika države.
Nakon protestnog skupa ispred Skupštine, uputili su se ka Vladi Crne Gore.
Više stotina građana skandira: "Izdaja!" i "Ne damo državu!". Ispred Skupštine je pojačano prisustvo policijskih snaga.
Nekadašnji predsjednik mladih LSCG, ugledni crnogorski intelektualac Peđa Vušurović istakao je da "uprkos svim proruskim i prosrpskim snagama, Crna Gora nije svezana".
"Svi smo prolazni i grešni, a jedna je i vječna Crna Gora koja nas okuplja. Grešan je bio i kralj Nikola, pa nije bio manje naš. Samo je jednom na crnogorskom tronu bio svetac - Petar I Petrović Njegoš i nikad nijedan više. Mi smo danas na suvom i prašnjavom drumu Crne Gore kojim su hodali svezani Crnogorci, svezanih ruku, ali nikad svezane glave. Ni danas, uprkos svim proruskim i prosrpskim snagama, Crna Gora nije svezana i radiće sve da tih lisica na njenim rukama, ako ih već ima u Parlamentu, ne bude", poručio je Vušurović.
"Danas se partije dijele samo na one koje su za Crnu Goru i protiv nje. Braća smo ako nas ujedinjuje ljubav prema Crnoj Gori.Ovdje smo danas jer smo riješeni da se bavimo trajanjem i opstankom naše jedine domovine", istakao je Vušurović.
Podršku građanima večeras je pružila i poslanica SDP-a, Draginja Vuksanović-Stanković.
Građanske aktivistkinje, Ljiljana Pešić, Jelena Marković i Aleksandra Burzan u izjavi za Portal Analitika poručile su da je predsjednik Crne Gore posljednja institucija u odbrani države.
"Nas je naveo neustavni postupak za smjenu predsjednika, jer smatramo da je to posljednja institucija u odbrani Crne Gore. Svi smo u strahu da Crne Gore više neće biti. Ako institucije ne postoje, pitanje je sto će biti dalje, jedino sto stoji u odbrani države su vaninstitucionalne aktivnosti. Predsjednik države ne može sam, moramo mi da budemo brana - Crnogorci svih vjera i nacija. Naš cilj je odbrana nezavisne, suverene i građanske Crne Gore", kazale su građanske aktivistkinje za Portal Analitika.
Njima će se, kako je najavljeno danas, pridružiti i grupa građana sa Cetinja.
Oni smatraju da se ovih dana reprizira "sramotna Podgorička skupština, nakon koje bi trebalo da uslijedi moralna i materijalna bijeda i glad - poput onih nakon 1918. godine".
“Ako nas je i stotina, više valjamo no stotinu hiljada izroda i izdajnika”, poručili su oni.
Ocjenjuju da je na djelu nasilno i nezakonito mijenjanje Ustava i gaženje ustavnoga poretka radi svrgavanja najviših državnih organa i predstavnika tih organa, a sve uz pomoć iz inostranstva, tj. Srbije i Rusije, što po Ustavu CG, čl. 360, 361 i 362 podrazumijeva zatvorske kazne do 15 godina.