Protest je, kako su ranije kazali, jedan vid odgovora na višenedjeljno manipulisanje i diskriminisanje umjetnika, sa zahtjevom da se donesu izmjene Granskog kolektivnog ugovora za oblast kulture i povećanje koeficijenata za nosioce djelatnosti i stvaraoce u skladu sa povećanjima zarada ostalih radnika u kulturi.
Pejović: Naš zahtjev je borba protiv diskriminacije
Glumac Vukan Pejović istakao je da je srećan što su zajedno kad se brani profesija.
"Mi imamo samo jedan zahtjev koji sa sobom nosi borbu protiv diskriminacije - zahtijevamo uvećanje od 25 odsto i da se sjednica održi do kraja nedjelje. Pred vama je pobjednička i gubitnička varijanta - birajte mudro", poručio je Pejović.
Obradović: Markirani smo kao građani drugog reda
Glumac Milivoje Mišo Obradović naveo je da javnost mora da zna da glumci do 2016. godine nijesu mogli da zasnuju radni odnos.
"Jasno smo markirani kao građani drugog reda. Nijesmo tužili pozorišta, a mogli smo. U Zetskom domu nije bilo niti jednog glumca. Zamislite da u KCCG ne mogu da se zaposle ljekari", istakao je on.
Glumci su, dodaje, raspoređeni tek prije dvije godine u CNP-u.
"Drugi problem je to što Crna Gora nema pozorišne festivale, na taj način sputavajući glumce da idu dalje", kazao je Obradović.
Ovo, ističe, nije borba za koeficijente nego za kulturu.
"Umjetnost je u ovom društvu zapuštena i trebaće nam decenije da štetu saniramo", poručio je Obradović.
Milivojević: Mi smo jedno i mi smo kultura
Violinistkinja Sonja Milivojević kazala je da nije bilo teatra apsurda ne bi se desila najveća stvar crnogorske umjetničke scene - zajedništvo i razumijevanje.
"Mi smo jedno i mi smo kultura", istakla je Milivojević.
Pitala je i Sindikat kulture šta brane i od koga se brane.
"Zašto vam smetaju zadovoljan umjetnik i pravda? Kome je ovo interes", upitala je Milivojević.
Simić: Zamislite da stvaramo bez cenzure i sistemskog ponižavanja, da radimo i stvaramo u našoj zemlji
Glumica Jelena Simić okupljenima je kazala da je umjetnost ta koja uči razumijevanju, ljubavi, empatiji te da bi trebalo da se Drama uvede kao školski predmet.
“Ne bi dilovali i ne bi se mlatili šipkama po školskim dvorištima, a mi se nad time zgražavali i ne radili ništa. Umjesto toga zamislite da se sistemski pristupi rješavanju toga tako što ćemo ih učiti da stvaraju i vole i time ih oplemeniti i učiti da nasilje nije rješenje za nasilje koje vjerovatno svakodnevno i sami trpe na svim nivoima”, istakla je Simić.
Tvrdi i da je lako postići da naslovne strane svih novina i portala su vijesti iz kulture, izvještaji sa kulturnih dešavanja, uspjeh umjetnika i radnika kulture te da ko kaže drugačije – laže.
“Zamislite da stvaramo bez cenzure i autocenzure, bez malodušnosti, inertnosti, bez sistemskog ponižavanja i diskriminacije. Govorim danas ovdje i opet ću, kad god bude prilike, zato što i poslije svega želim da kolege i ja živimo, radimo i stvaramo za naše društvo, u našoj zemlji, jer ona, uprkos svemu, jeste najljepša zemlja na svijetu”, poručila je Simić.
Istaknuti su i transparenti na kojima piše: "Bez kulture država je samo teritorija, a čovjek samo ljuštura", "Kad ugasite umjuetnike ugasili ste svijetlo", "Kultura je ono što ostaje kad je sve ostalo zaboravljeno", "Da nam se đeca ne bi mlatila šipkama, vodimo ih u pozorište, galeriju, muzej, na koncert"...