Berlinale se održava 73. put, a ove godine biće posvećen podršci Ukrajini i iranskim disidentima, javlja AFP.
„Ove godine, više nego ikada, biti dio Berlinalea znači podržati one koji se bore da izraze svoje ideje i one koji odbijaju da se povinuju konformističkoj verziji stvarnosti koja diktira šta se može i mora reći“, izjavio je Carlo Chatrian, jedan od direktora festivala.
U programu je i devet filmova, uglavnom dokumentarnih, o životu Ukrajinaca u ratu, uključujući Superpower, glumca i reditelja Šona Pena.
Oskarovac je bio u Kijevu da bi snimio film kada je ruska invazija počela 24. Februara prošle godine. U dokumentarnom filmu se pojavljuje Zelenski, koji je u to vrijeme pohvalio Penovu hrabrost.
Iran će takođe imati mjesto na Berlinaleu koji ima za cilj da bude glas umjetnika u otporu. Nekoliko filmova o toj zemlji biće prikazano u posebnim sekcijama festivala sa diskusijama o protestnom pokretu u Iranu koji je počeo u septembru poslije smrti mlade Iranke kurdskog porijekla i potom se pretvorio u proteste protiv tamošnjih vlasti.
Američki reditelj Steven Spilberg stiže u Berlin da predstavi film The Fabelmans, a biće nagrađen počasnim Zlatnim medvjedom.
Na programu festivala je i dokumentarni film o bivšem njemačkom teniskom šampionu Borisu Bekeru, puštenom iz britanskog zatvora sredinom decembra nakon što je odslužio kaznu za finansijske malverzacije.
Ove godine ustanovljena je Nagrada za serije, koja će biti dodijeljena 22. februara. U konkurenciji je sedam serija.
Festival u Berlinu je osnovan 1951, a od 1978. godine održava se u februaru.