
Četvrti Cetinjski filološki dani počeće danas u 8.30 sati na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju. Na svečanosti otvaranja ove značajne manifestacije govoriće predśednik UO FCJK Milenko A. Perović, dok će pozdravne riječi uputiti i Marc L. Greenberg, University of Kansas, Sergiy Pirozhkov, potpredśednik Nacionalne akademije nauka Ukrajine, Endru B. Vahtel, predśednik Komiteta za očuvanje i razvoj FCJK i Marco Biasio sa University of Modena and Reggio Emilia.
Biće upriličeno i uručenje Povelje FCJK za poseban doprinos montenegristici.
“Budući da je kao međunarodna naučna konferencija i pokrenuta s ciljem da se u saradnji s inostranim kolegama podstakne rješavanje brojnih važnih a još uvijek neriješenih pitanja u crnogorskoj filologiji − od 2017. do danas bilježimo njezin kontinuirani rast”, saopštili su za Portal Analitika iz organizacije Cetinjskih filoloških dana, odnosno sa FCJK.
Kako su nam kazali, i upogledu broja inostranih kolega koji su se zahvaljujući upravo ovoj konferenciji prvi put upoznali s jezikoslovnom i književnom montenegrističkom tradicijom, i u pogledu broja onih koji su zahvaljujući povjerenju stečenom iz saradnje s FCJK već sami inicirali nove projekte, i u pogledu znatnoga broja afirmatora montenegristike i crnogorskoga jezika na mnogim važnim naučnim adresama širom svijeta – konferencija Cetinjski filološki dani za crnogorsku nauku i kulturu u cjelini događaj je od najvišeg značaja.
Ove godine na Cetinjske filološke dane odazvali su se naučnici iz dvadesetak zemalja Evrope i SAD. U programu učestvuju predstavnici univerziteta, instituta za jezik, instituta za književnost ili nacionalnih akademija nauka iz: Belgije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Češke, Hrvatske, Mađarske, Njemačke, Poljske, Kosova, SAD, Slovačke, Slovenije, Škotske, Španije, Švedske, Ukrajine.
Zastupljene su u najširem rasponu filološke teme, a, kako dodaju, osobito raduje sve veći broj crnogorskih tema u radovima inostranih referenata.
“Vrijedno je spomenuti proučavanje crnogorskih srednjovjekovnih rukopisa, odnosa Crnojevića štamparije i hrvatskih glagoljaša, usmenih peraških pjesmarica predvukovskoga perioda. Više je priloga koji se bave djelom Petra II Petrovića, npr. povodom španskoga prepjeva jednoga dijela Gorskoga vijenca iz 1957. ili analiza izdanja toga djela iz 1997”, kazali su sa FCJK za Analitiku.
Značajni su, ističu, i brojni prilozi o savremenim jezičkim prilikama u nas, standardološkim problemima, a čuće se raferati i o raznim ideološkim projektima što za cilj imaju nenaučne opstrukcije montenegristike.
“Crnogorskim savremenim piscima, procesima u našoj književnosti novijega vremena, komparativnome proučavanju crnogorske, regionalnih i svjetskih književnosti posvećen je takođe znatan broj referata”, kazali su nam sa FCJK.
Kruna prvog dana cetinjske filološke manifestacije biće međunarodni okrugli sto na temu – 130 godina od rođenja Miroslava Krleže, na kojem će govornici biti Tomislav Brlek, Angela Richter, Dubravka Drakić i Francisco Javier Juez Galvez, dok će moderatorka biti Ivana Rondović. Počeće u 20 sati.
„Ruska agresija na Ukrajinu u očima slovenske filologije“ tema je međunarodnog okruglog stola, koji će biti održan 7. septembra s početkom u 9.30 sati. Drugoga dana biće između ostalog upriličeno i predstavljanje knjige Dušana Pajovića „Između propasti i nade: Crna Gora u okovima kapitalizma i klerofašizma“.
Cijeli program ovogodišnjih Cetinjskih filoloških dana, koji će trajati do 8. septembra, možete pogledati u nastavku: