Kultura

U okviru programa "Laboratorija kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja"

Podgorica: "Nesvrstani modernizam" Bojane Videkanić u galeriji Botanička bašta

Predavanje “Nesvrstani modernizam” Bojane Videkanić biće održano u galeriji Botanička bašta, u kompleksu Dvorca Petrovića u Podgorici, u utorak 14. juna u 19h, u okviru programa Laboratorije kolekcije umjetnosti nesvrstanih zemalja. 

Bojana Videkanić Foto: CSUCG
Bojana Videkanić
Portal AnalitikaIzvor

Videkanić je bosansko-hercegovačka istoričarka umjetnosti i umjetnica. Predaje modernu i savremenu umjetnost, vizuelnu kulturu i proširene medije na Univerzitetu Waterloo, na Katedri za vizulenu umjetnost u Kanadi. Fokus njenog rada su moderna i savremena umetnost u socijalističkoj Jugoslaviji. Knjiga „Nonaligned Modernism” objavljena je 2020. godine u ediciji McGill-Queen’s University Press.

Kako je navedeno u najavi Centra savremene umjetnosti, oslanjajući se na arhivsku građu, a metodološki koristeći materijalističku i postkolonijalnu teoriju unutar socijalističkih studija, knjiga Nesvrstani modernizam bilježi nastanak kasnomodernističkih umjetničkih praksi u Jugoslaviji od kraja Drugoga svjetskog rata do sredine 1980-ih.

Videkanic-FC-1

Smještajući jugoslovenski modernizam u postkolonijalne i socijalističke umjetničke pokrete dvadesetog vijeka, Videkanić istražuje kako su kulturni radnici iz Jugoslavije sarađivali sa drugima iz tzv. Globalnog Juga i Istočnoevropskih zemalja kako bi stvorili alternativne umjetničke i kulturne mreže koje su se suprotstavljale zapadnoj hegemoniji. 

Laboratorija kolekcije umjetnosti nesvrstanihzemalja je projekat koji ima za cilj razvoj savremenih istraživačkih i arhivskih umjetničkih praksi i njihovu implementaciju u umjetničke i edukativne programe Centra savremene umjetnosti, kao i povezivanje ove izuzetno vrijedne i bogate zbirke, koja svjedoči o važnom internacionalnom istorijskom kontekstu, sa međunarodnom akademskom i umjetničkom zajednicom. 

Projekat realizuje tim kustoskinja i konzervatorki i to: Marina Šaranović, Anita Ćulafić, Nada Baković i Natalija Vujošević.

Ulaz na predavanje je slobodan.

Portal Analitika