U sporu oko budžeta su sa jedne strane bogate članice Unije, a sa druge one siromašnije koje traže veću pomoć iz budžeta, iz kojeg veći dio sredstava odlazi na finansiranje programa za podsticaj rasta manje razvijenih evropskih regiona i poljoprivrede, prenijela je agencija AFP.
Evropska komisija podržava povećanje potrošnje, tvrdeći da će prekogranične inicijative podstaći ekonomski rast i otvaranje radnih mjesta, što je neophodno krizom zahvaćenoj Uniji, u kojoj živi čak pola milijarde ljudi.
Sa druge strane, britanski premijer Dejvid Kameron je pod sve većim pritiskom evroskeptika u svojoj zemlji da stavi veto na bilo koji predlog budžeta za period između 2014. i 2020. koji bi makar i za jedan euro premašio budžet iz prethodnog sedmogodišnjeg razdoblja od hiljadu milijardi eura, što je jednako oko jedan odsto bruto domaćeg proizvoda EU.
Očekuje se da će Kameron na početku sesije bilateralnih razgovora sa predsjednikom Evropskog savjeta Hermanom Van Rompejem pričati i u ime nekih drugih država, kao što su Holandija, Švedska, a u određenoj mjeri i Njemačka, koja takođe želi da ograniči potrošnju u EU.
Britanski premijer će na samitu tražiti smanjenje budžeta EU, uz tvrdnju da je to jedini opravdani ishod u vrijeme kad je gotovo svaka članica primorana da smanji potrošnju kako bi snizila dug.
Sa druge strane, očekuje se da će Poljska i Španija predvoditi grupu zemalja koje traže povećanje budžeta kako bi se podstakao ekonomski razvoj zemalja na jugu i istoku Evrope, smanjila razlika između bogatih i siromašnih članica Unije i podstaklo otvaranje radnih mjesta i privredni rast.
IzvorBlic.rs