Sjedim i gledam kao u uvjek prema jugu. Sve se nadam da će naići oblaci i zakloniti mi pogled. Kad jednom osjetis Rio de la Platu, gdje god da si ne prestaješ da je njušiš, u nadi da ćeš osjetiti ako ne miris, ona makar eho, one zlatno blatnjave rijeke što je toliko inspirisala
Sabata, Borhesa, Kortazara, Piacolu. Tamo gdje su se izmiješali Baski i Napolitanci, tako sočno da je jezik dugo bio nazivan „kololice“, dok se nije pretvorio u današnji “lumfardo“,
Gardelov,
Gojenecev,
Atahualpin..
Možda zvučim kao nepopravljivo bolesni romantičar, koji se tokom svakodnevice folira da je bezosjećajan, i tokom sve te igre nadvladavanja samog sebe, vjerovatno, nekako, kao uspjeh, vidi pobjeđivanje samog sebe.
Ipak, ponekad, izrone te potisnute stvari, tako daleke od svakodnevnice. Nedostaje mi mnogo stvari u svijetu oko mene da bih se smatrao društveno zadovoljnim bićem.
Mislim, ima tu svega i svačega. i dobrih i loših stvari, originala svakako, ali i mnoštvo kopija, koje se poput lažnih karata neprestano pokazuju.
Najviše mi u društvenoj svakodnevici nedostaje onaj bezazleni, djevičanski, netaknuti, iz duše što proističe- patriotizam. Nema ga niđe za viđet u ove krajeve naše odavno već. Nestankom djevojčica sa crvenim maramama koje recitujući plaču, dok se u pozadini čuje eho državne himne, kao nekad kada su nas bez religije učili da neko, ipak, može biti besmrtan.
Nema više štafeta, cvijeća, prestalo se vjerovati u jednostavnost, u one male stvari koje svi možemo učiniti ne za domovinu, već za sebe same, kako bi, makar, djelimično, ugrijali domove svih nas. To malo mjesto gdje živimo, koje i ako nekada pođemo daleko od njega, nikada neće otići ni pedlja od nas. Čak i onda kad se zavaramo da bilo gdje drugo možemo biti iole srećniji ili ostvariti velike, nametnute, vizije.
Nikada mi nije bilo jasno zbog čega ljudi sa velikih imanja i pašnjaka napuštaju svoje domove prepune domaćeg sira, pršuta, kajmaka, loze, vina. Napuštaju život u izobilju čistote i pravih vrijednosti, da bi kao brojevi živjeli u velikom gradu, u nekom stanu poput pakovanja žvakaćih guma. Odlaze da bi umjesto u sreći i u onome što su radom stvorili sa porodične zemlje, u gradu na sitno skupljali novac. Prebrojavaju sitne bakšiše kako bi skupili za neki polovan auto, mobilni telefon, ili nešto od statusnih simbola potpuno nepotrebnih običnom čovjeku, a svi smo obični ljudi.
Ja sam, nasuprot, svemu, uvjek žudio divljni ili idili provincije, iako sam rođen u prevelikoj gradurini, koji je mnogima bio inspiracija za napuštanje rodnih gruda, razbacanih po onoj velikoj i lijepoj zemlji iz 1977. godine. Možda je upravo to bio vazdašnji izvor moje averzije prema monotoniji masa. U svakom slučaju, inspirisan nedostatkom esencijalnog i bezazlenog patriotizma, pošao sam u potragu dalje.

Moja, mogu slobodno reći, druga domovina, je dosta mlada zemlja (25 maja 2010. godine napunila je "tek" 200 godina). Tih mjeseci dogodio se spektakl i proslava u slavu Jose De San Martina, gdje je učestvovalo i mnogo naših Argentinaca, poput djevojke sa ručno iscrtanom crnogorskom zastavom.Ima mnogo mladosti sa očima koje se sjaje, ima lijepe mladosti koja lijepo pjeva, od srca, bez da se pitaju- što sam od moje zemlje dobio. Ne pitaju to, već kako na najbolji način mojoj zemlji da pokažem da je volim, bez da ikoga drugog uvrijedim na bilo koji način.
I tako sam naišao na Sole Pastoruti i njenu verziju argentinske himne. Divna Sole zbog koje današnja omladina u Argentini opet voli originalni folklor, zbog koje je u zemlji tanga i zambi, tango opet omiljena muzika. Oni koji su ljubitelji fada sigurno će se sjetiti Amalie Rodrigez, e pa to je to, najbliža moguća usporedba.
U međuvremenu, ja ću se zanositi sjajem oči Soledad Pastoruti dok pjeva argentinsku himnu. Osjećaću njen ponos kao da je moj, njenu ljubav i patriotizam.
Dok čekam svoje, poistovjetit ću se sa sebi najbližim, sa onim komadima duše koji trepere dok Sole pjevajući himnu zamahuje desnom rukom, i zacaklenjih očiju gleda ka nebu...