To se navodi u zajedničkom saopštenju o isključenju Ruske Federacije iz Savjeta Evrope, koje su u utorak uveče objavili predsjedavajući Komiteta ministara Savjeta Evrope italijanski ministar spoljnih poslova Luiđi di Maio, predsjednik Parlamentarne skupštine SE Tini Koks i generalna sekretarka te organizacije Marija Pejčinović Burić, prenio je FoNet.
Podsjeća se da je Savjet Evrope u više navrata izrazio odlučnu osudu ruske agresije na Ukrajinu i dodaje da je ta neopravdana i neizvazvana agresija dovela do odluke da se pokrene procedura o isključenju Ruske Federacije iz Savjeta Evrope.
Isitče se da su akcijama u Ukrajini ruske vlasti uskratile ruskom narodu dobrobiti najnaprednijeg sistema zaštite ljudskih prava u svijetu, uključujući i nadležnosti Evropskog suda za ljudska prava i drugih konvencija.
Izražava se solidarnsot sa ruskim narodom za koga se veruje da deli demokratske vrijednosti i želju da ostane dio evropske porodice, kojoj pripada i najavljuje puna podrška ukrajinskom narodu u borbi protiv agresora.
"Važno je da u ovim teškim vremenima Evropa ostane čvrsta i ujedinjena uz Ukrajinu, njene vlasti i ukrajinski narod", zaključuje se u saopštenju lidera Savjeta Evrope.
Savjet Evrope čini 47 evropskih država, uključujući 27 država Evropske unije. Osnovan je 1949. godine i vodeća je evropska institucija za zaštitu ljudskih prava. Sve članice Saveta potpisnice su Evropske konvencije o ljudskim pravima kojom se propisuje poštovanje ljudskih prava, demokratije i vladavine prava i o čijem se sprovođenju stara Evropski sud za ljudska prava.