Nekoliko crnogorskih organizacija pokrenulo je peticiju povdom sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina koji su potpisali Vlada Crne Gore i Ujedinjeni Arapski Emirati, saopšteno je iz CZIP-a.
Kako ističu, peticija je prvi korak u borbi za očuvanje Velike plaže, poštovanje njene zaštite na nacionalnom i međunarodnom nivou i uključivanje građana u procesima donošenja odluka.
Kako su ukazali, potpisani sporazum sa UAE omogućiće dugoročni zakup i "valorizaciju" naših najvrijednijih prirodnih lokaliteta. Takođe, njime se investitorima iz UAE otvaraju se vrata za preuzimanje više lokacija širom države, bez transparentnih procedura i javnog uvida.
“Javnosti je svega par dana prije samog potpisivanja sporazuma predstavljena ideja davanja u zakup svih 12 km Velike plaže, na čak 99 godina, koji podrazumijeva izgradnju turističkih kompleksa, marina, aerodroma, itd., a time i njen trajni, nepovratni gubitak za građane/ke”, rekli su.
Kako ističu, posebno zabrinjava činjenica da se ovako važan dokument donosi iza zatvorenih vrata, bez javne rasprave i uvida građana/ki. Planirano je, dodaju, da zemljište bude dodijeljeno u skraćenoj proceduri bez javnog nadmetanja i tendera, u suprotnosti sa važećom (iako upitnom i već problematičnom) prostorno-planskom dokumentacijom, što stvara ozbiljan rizik od korupcije i zloupotrebe državnih resursa.
“Ovakav sporazum, ne samo da nije ustavan i krši zakone države Crne Gore, već ne poštuje ni međunarodne konvencije čije smo potpisnice, poput Arhuške koja građanima garantuje pravovremeno i potpuno informisanje, učestvovanje u donošenju odluke i pristup pravdi u pitanjima životne sredine”, naglasili su.
Kako su dodali, prva ideja za investicije, koja je entuzijastično predstavljena javnosti kao prilika koja se ne smije propustiti, odnosi se na područje Delte Bojane koja je prepoznata u svim relevantnim strateškim dokumentima Crne Gore kao područje od izuzetnog značaja koje je neophodno zaštititi zbog svoje jedinstvene biološke raznovrsnosti i ekološke vrijednosti.
Pored toga, kako naglašavaju, ova područja uživaju zaštitu na nacionalnom i međunarodnom nivou kroz statuse IBA, IPA, Ramsar, Emerald i potencijalne Natura 2000.
Iz CZIP-a smatraju krajnje neprimjerenim da se na ovom najvrijednijem prostoru, koji je već zaštićen važećim zakonodavstvom, planira potpuna i trajna devastacija.
“Nedopustivo je da se ignorišu i ne poštuju strateški planovi države Crne Gore koji se odnose na zaštitu prirodnih vrijednosti. Zbog toga pozivamo donosioce odluka da budu dosljedni u sprovođenju strateških planova”, navode oni.
Pored navedenog, izrazili su i zabrinutost u vezi sa situacijom u Ulcinjskoj solani.
“Konkretno, ugovor o zakupu između stečajne uprave i Nacionalnih parkova nije produžen i trenutno se ovim područjem upravlja zahvaljujući dobroj volji radnika koji već dva mjeseca nisu primili platu. Ugovor nije produžen baš sada kada se arapski investitor interesuje za Veliku plažu i njeno zaleđe. Svega smo se naslušali i nagledali, a ne verujemo ni da slučajnosti postoje, pa nas ne bi čudiloda je i Solana dio paketa za valorizaciju koju premijer najavljuje”, poručili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica.
Pokretači peticije su: Centar za zaštitu i proučavanje ptica, NVO EnvPro, NVO Parkovi Dinarida, Centar za istraživačko novinarstvo CIN CG, NVO KANA/ko ako ne arhitekt, Dr Martin Schneider-Jacoby Association -MSJA, CEE Bankwatch Network, NVO Crnogorsko društvo ekologa, NVO Green Home, NVO MogUL, Portal Ulcinj info i NVO Mreža za afirmaciju nevladinog sektora MANS.
Peticiju možete potpisati OVDJE.