Svijet

Njemačka

Policajci krenuli na demonstrante, pa se zaglavili u blatu (Video)

Hiljade demonstranata okupilo se kako bi spriječili čišćenje i rušenje sela Licerat u zapadnoj Njemačkoj, na čijem mjestu bi trebalo da se proširi rudnik uglja. Protesti su kulminirali juče - demonstrantima se pridružila ekološka aktivstkinja Greta Tunberg, a došlo je i do sukoba sa policijom koja pokušava da ih rastjera. Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kom se vidi kako su pripadnici snaga bezbjednosti naišli na neočekivanog protivnika - blato.

Policajci krenuli na demonstrante, pa se zaglavili u blatu (Video) Foto: Twitter
N1Izvor

Na snimku se vide njemački policajci, u opremi za razbijanje demonstracija, koji su se zaglavili u dobokom blatu.

Njima su u pomoć priskočile kolege, što je dovelo do komičnih scena i niza padova po kaljavoj livadi.

Dodatnu muku zadavali su im demonstranti koji su iskoristili priliku da im se podsmijavaju.

Policijska akciija evakuacije ekoloških aktivista iz sela Licerat počela je u srijedu ujutru. U prva tri dana akcije u kojima su učestvovala policijska pojačanja iz cijele Njemačke, oko 470 ljudi napustilo je selo, od kojih 320 dobrovoljno.

Jedanaest policajaca je povrijeđeno, a nekoliko krivičnih postupaka pokrenuto je protiv osoba koje su pružale otpor policiji i načinile materijalnu štetu.

Ekolozi kažu da bi rušenje sela buldožerom radi proširenja rudnika Garcvajler rezultiralo ogromnim količinama emisije gasova koji stvaraju efekat staklene bašte. Vlada i komunalna kompanija RVE tvrde da je ugalj potreban da bi se osigurala energetska sigurnost Njemačke.

Kompanija je prošle godine postigla dogovor sa regionalnom vladom koji dozvoljava da se selo uništi i u kome zauzvrat obećava da će prestati da upotrebljava ugalj do 2030. godine, a ne do 2038. godine kako je ranije planirano.

Ali ekološki aktivisti kažu da je sporazum o proširenju ogromnog otvorenog rudnika Garcvajler u suprotnosti sa međunarodnim obavezama Njemačke da smanji emisije gasova staklene bašte koji zagrijavaju planetu i citiraju studije koje sugerišu da ugalj ispod Luetzeratha možda nikada neće biti potreban.

Portal Analitika