Zanimljivosti

Policija u Hrvatskoj dobila "komunikacijski priručnik": Nasmješite se, a ove stvari nikako ne govorite građanima

Ništa kao osmijeh ne utiče pozitivno na stvaranje prvog utiska, osmijeh kod drugih stvara osjećaj da ste prijateljski raspoloženi, otvoreni i iskreni.

Policija u Hrvatskoj dobila "komunikacijski priručnik": Nasmješite se, a ove stvari nikako ne govorite građanima Foto: Ilustracija
Jutarnji.hrIzvor

Pri tome, naravno, treba voditi računa o kontekstu razgovora i paziti da se osmijeh ne protumači pogrešno, jedan je od savjeta policiji u Hrvatskoj iz priručnika.

Komunikacijski podsjetnik za policajce, jedinstven u Hrvatskoj, izdala je splitsko-dalmatinska policija kako bi policajcima savjetovala kako da se odnose prema građanima.

Uputstvo policajcima je da sagovornika uvijek oslovljavaju s “Vi” i “gospođo” ili “gospodine”.

Valja se i rukovati ako epidemiološke mjere to dozvoljavaju, što prije objasniti razlog svog postupanja, gledati osobu u oči, a kad god je moguće treba se držati uspravno.

Policajac treba da izgleda uredno, jer “neurednost ukazuje da niste dovoljno ozbiljni i odgovorni ni prema svojoj profesiji niti prema sebi”.

“Ako ne možete da nosite uniformu, izbjegavajte odjeću koja odudara od standarda, s neprimjerenim natpisima koji sadrže vrijednosne, političke ili druge stavove ili odjeću koja pripada mladalačkom stilu kao što je sportska, pocijepane farmerke i majice”, piše u pripručniku.

Riječi “molim, hvala, izvolite, oprostite” uvijek moraju biti u rječniku policajca, a zapovijesti izrečene građanima kratke i jasne, ali s poštovanjem.

Vozači na putu uvijek čuju kratko “vozačku i saobraćajnu, molim!”, ali predlaže se drugačije ponašanje: “Dobar dan gospodine! Ja sam Ivan iz Policijske stanice Trogir. Radimo kontrolu vozača i vozila kako bismo povećali vašu sigurnost na putevima. Molim vas, vašu vozačku i saobraćajnu dozvolu.”

Šta ne raditi

Posebno poglavlje posvećeno je tome šta nikako ne treba raditi.

Ne treba reći građaninu koji nešto traži “to nije moj posao”, a ne preporučuje se ni rečenica “ne znam”, već treba potražiti odgovor ili se konsultovati.

Umjesto: “Nije vam pametno što ne koristite pojas”, trebalo bi reći: “Pojas vam može spasiti život kod prevrtanja i snažnih udaraca u saobraćajnoj nezgodi.”

Policajcima se takođe savjetuje da ne zauzimaju prijeteći položaj tijela poput držanja ruku na bokovima, prekrštenih ili naslonjenih na oružje.

Podsjetnik, čiji je autor načelnik trogirske policijske stanice Marko Doljanin, distribuiran je u sve policijske stanice u županiji, a može se naći i na veb stranici policijske uprave.

“Kolege na terenu kažu da im priručnik pomaže, a dobili smo pohvale i od građana koji su izrazili zadovoljstvo radom policajaca. Kada građanin osjeti potrebu da dođe kući i sjedne za računar, te napiše nešto i pošalje, onda znači da je stvarno dirnut odnosom i da je primijetio da je odnos bio profesionalan”, izjavio je Doljanin.

Portal Analitika