Inicijativa „Zrno iz Ukrajine“ pokazala je da globalna bezbjednost hrane „nisu samo prazne riječi“ za Kijev, rekao je on.
Kremlj je ranije saopštio da hrana izvezena iz ukrajinskih crnomorskih luka u okviru plana uz posredovanje UN nije stigla do najugroženijih zemalja.
Zelenski je rekao da je Kijev prikupio 150 miliona dolara iz više od 20 zemalja i Evropske unije za izvoz žitarica, između ostalih, u Etiopiju, Sudan, Južni Sudan, Somaliju i Jemen.
„Planiramo da pošaljemo najmanje 60 brodova iz ukrajinskih luka u zemlje koje se najviše suočavaju sa prijetnjom gladi i suše“, rekao je Zelenski na skupu.
Samitu su lično prisustvovali premijeri Belgije, Poljske i Litvanije i predsjednik Mađarske. Predsjednici Nemačke i Francuske i šef Evropske komisije održali su govore putem video linka.
U zajedničkom saopštenju objavljenom nakon samita navodi se da je svijet od ruske invazije na Ukrajinu 24. februara dobio 10 miliona tona manje poljoprivrednih proizvoda nego u istom periodu 2021. godine.
„To znači da je bezbjednost hrane miliona ljudi širom svijeta ozbiljno ugrožena“, navodi se u saopštenju.
Francuski predsjednik Emanuel Makron je u video obraćanju najavio doprinos od 6 miliona eura (6,24 miliona dolara) za transport i distribuciju ukrajinskog žita u Jemen i Sudan uz posredovanje Svjetskog programa za hranu.