U 2023. godini zabilježeno je nekoliko stotina korisnika Alimentacionog fonda, kaže Ponoš, ali ističe da prije zvaničnih rezultata popisa stanovništva, ne mogu imati preciznije podatke.
“Ono što je isto činjenica jeste da ne znamo ni koliki je tačan broj jednoroditeljskih porodica u Crnoj Gori, jer poslednji podaci kojima raspolažemo je MONSTAT-ov popis iz 2011., tako da sa novim preliminarnim podacima iz popisa, konačno ćemo dobiti tačan broj na osnovu čega onda država može da radi na novim politikama zaštite ove ranjive i ugrožene grupe”, rekla je Ponoš.
Ponoš je podsjetila i na novitete u Zakonu o privremenom izdržavanju djece.
“Sada je u obavezi roditelj da pored ostale dokumentacije dostavi i pravosnažnu presudu u kojoj je upisan broj žiro-računa, iznos izdržavanja, kao i da dostavi dokaz o nenaplativosti potraživanja od strane javnog izvršitelja. Znači, roditelj prvo treba da se obrati javnom izvršitelju i od njega da dobije dokaz o nenaplativosti potraživanja.”
Cilj i roditelja i države je, kaže Ponoš, smanjenje broja korisnika Alimentacionog fonda, tačnije da roditelji koji ne plaćaju redovno izdržavanje, to započnu. Svako dijete, pored emotivne podrške svojih roditelja ima pravo i na finansijsko izdržavanje, zaključila je Ponoš.