
''Ovim se šalje poruka o privrzenosti Crne Gore evropskim vrijednostima kroz konkretzno djelovanje, a ne samo riječima'', kazala je Popa.
Kako je dodala izjveštaj prepoznaje i političke tenzije, polarizaciju, odsustvo konstruktivnog dijaloga i angažmana.
''Hitno je potrebno da politički akteri izgrade konsenzus, da svoje riječi podupru djelovanjem i omoguće Crnoj Gori da krene naprijed'', dodala je ona.
Ograničen napredak u poglavlju 23
Kada je u pitanju poglavlje 23, Popa poručuje da je ostvaren ograničen napredak.
''Ostaje da se ojača efektivna nezavisnost, integritet, odgovornost i profesionalizam pravosuđa'', ističe Popa.
Postignuća su, dodaje, bila u borbi protiv organizovanog kriminala.
''Međutim ostaju nedostaci u sistemu krivičnog pravosuđa'', navodi Popa.
Kada je u pitanju slbooda medija, Popa kaže da Crna Gora ima korist od pluralističkog medijskog okruženja, ali da je potrebno djelotvorno sudsko postupanje i da su rezultati u starim slulčajevima i dalje slabi. Ona napominje i da se čeka na usvajanje medijske strategije.
''Pomaci se vide u oblastima kao što su: slobodno kretanje roba, zaštita potrošača, oporezivanje, javne nabavke, prava intelektualne svojine. Trend nije pozitivan u oblastima kao što su pravo osnivanja i sloboda pružanja usluga, ekonomska i monetarna politika i carine'', navodi Popa.
Marović: Nalazi Izvještaja realni i očekivani
Ministarka evropskih poslova Jovana Marović, kazala je da su nalazi izvještaja realni i očekivani, ali i da je dobar putokaz za ono što treba Crna Gora da radi u narednom periodu.
''Bilo je objektivnih okolnosti koje su spriječile Vladu da napreduje na evropskom putu. Rezultati postoje, nisu zanemarljivi'', kazala je Marović.
Marović ističe da je 43. Vlada naslijedila brojne probleme zbog kojih je ''ponešto propušteno da se uradi''.
''Nisu tenzije nastale preko noći i ne mogu biti ni preko noći riješene. Problem je da i ono što je urađeno ostalo je pod sjenkom političkih tenzija. Primaran problem kada su u pitanju prelazna mjerila jesu imenovanja koja nedostaju u pravosuđu, a sve zato jer je nemoguće da političari postignu dijalog. U okviru šest pgolavlja je postignut dobar napreda, a u četiri nije bilo napretka. To znači da ovaj izvještaj nije gori od onoga od prije pet godina. Najveća je odgovornost na političkim partijama'', poručuje Marović.
Ona dodaje da je i u borbi protiv kriminala i korupcije pokrenut proces.
''Imamo hapšenja ključnih lica iz administracije i kriminalnih grupa, proces je pokrenut nije zanemarljiv pomak'', kazala je Marović.
Maorvić dalje navodi da sve što je uradilo MEP u procesu pristupanja je bilo profesionalno.
''Zadržali smo sve profesionalce, nije bilo partijskog zapošljavanja, tako da je s tehničkog aspekta dosta toga urađeno. Što prije je potrebna stabilizacija političkih prilika kako bi krenuli dalje'', poručuje Marović.
Popa: Nema mjesta političkom miješanju u slobodu medija
Odgovarajući na pitanja zbog čega napadi na medije od strane premijera Abazovića nisu notirani, Popa je poručila da su bili veoma jasni kada je u pitanju slbooda medija, te da su o tome kritički govorili u više navrata.
''Dakle, to jeste uključeno u izvještaj ali bi trebalo detaljno poruke dati. Ne treba biti političkog miješanja u slobodu medija'', kazala je Popa.
Upitana šta znači da su odnosi između Crne Gore i Srbije zategnuti, ambasadorka EU navodi da prošlost ne treba zaboravljati, ali da se treba okrenuti budućnosti.
''Ne treba dozvoliti da nas prošlost definiše, već treba da uložimo napor u konstruktivni dijalog'', kazala je Popa.
Odgovarajući na pitanje ko su potencijalni partneri, Popa navodi da su spremni da rade sa bilo kojom Vladom koja je spremna da pokaže posvećenost i sprovodi evropsku agendu.
''Nije dovoljna samo deklaratvina podrška, moraju se pokazati i rezultati'', zaključila je Popa.