Pritom, među njima trojicom, u pitanju su i čelnici dvije od četiri jedinice lokalne samouprave u kojima živi najveći broj građana – Bijelo Polje i Bar.
“Upozoravam da ne postoje uslovi za održavanje popisa u opštini Bjielo Polje. Svakodnevno sam ukazivao na brojne tehničke manjkavosti i nedostatak pretpostavki za realizaciju ovog složenog procesa ali nijesam nailazio na razumijevanje od strane aktuelne Vlade”, kazao je predsjednik te opštine Petar Smolović.
U Baru 108 popisivača manje nego što je predviđeno
Sa druge strane, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević bio je još konkretniji.
“Predviđeni broj popisivača za teritoriju opštine Bar je 273 dok je, nakon isteka zadnjeg roka za prijavu, samo sedmicu prije najavljenog početka popisa, konačan broj prijavljenih samo 165”, poručio je on, tražeći odlaganje popisa.
Ne treba podsjećati da su upravo čelnici opština, ujedno, i predsjednici opštinskih popisnih komsija.
Istupi Smolovića i Raičevića tako su sa sobom donijeli niz novih pitanja, uz mnogo postojećih koja u velikoj mjeri opterećuju popis. Ključno je – kako opštinske popisne komisije uopšte mogu i djelovati kada njihovi čelnici kažu da nijesu ispunjeni uslovi za održavanje popisa?
Odlazeća vlast bi da o svemu odluči nova
I dok se svakodnevno otvaraju nove teme, odlazeći premijer Dritan Abazović ovih je dana prilično promijenio retoriku povodom popisa. Ne tako davno, poručivao je da će popis biti održan kada je i najavljeno, a sada već ima prilično drugačije stavove.
Dok su na prethodnoj sjednici Vlade odlazeći ministri naprasno počeli da ponavljaju da treba razmotriti pitanje odlaganja popisa, te da bi time trebalo da se bavi nova vlast, sličan je stav danas ponovio i sam Abazović.
On je danas kazao kako to više nije pitanje za odlazeću Vladu, već za – Milojka Spajića.
"Zašto se ne izjasni hoće li da ga odloži ili neće. Što se ove vlade tiče, sve odluke su sprovedene i spremni smo da objašnjavamo da li su bile opravdane ili ne”, naglasio je on.
Nova vlast možda i ne bude formirana do početka popisa i bojkota
Da situacija bude još kompleksnija, pobrinula se nova, a preciznije buduća većina. Umjesto ove sedmice, kako je ranije nagovještavano, odlučili su da formiranje vlasti odlože za – sljedeću. Dakle, za dane kada bi popis, a sa njim i bojkot, uveliko bio u toku.
Ni to, međutim, nije konačno, već samo verzija koja je – trenutno na snazi. Situacija se, kako su istakli naši izvori iz buduće parlamentarne većine, mijenja iz sata u sat.
Sad je i Monstat korigovao stav
Odjednom, sedmicu pred popis, iz Monstata su poručili da prihvataju model kontrole popisa od strane političkih subjekata, onako kako je to bilo 2011. godine.
“U cilju potpune transparentnosti procesa sprovođenja popisa, kontrola procesa popisa otvorena je i za političke partije, što je potrebno regulisati pravnim aktom”, naveli su u današnjem saopštenju.
To je, međutim, bitno drugačije u odnosu na ono što su iz Monstata saopštili prije 10 dana.
“Da bi neko kontrolisao i vršio monitoring nad određenim aktivnostima mora da bude najmanje ekspert istog ranga ili veći ekspert od onih kojim raspolaže organ koji organizuje i sprovodi popis. Složićemo se da političke partije, uz svo uvažavanje znanja u oblasti politike, ne raspolažu znanjem iz statistike kao nauke. Iz istog razloga statistika se ne bavi politikom”, bili su decidni tada iz Monstata.