Vodostaj Morače, Zete, Lima i Tare opada, kazao je Anteni M, Danilo Miljević iz Sektora za vanredne situacije MUP-a Crne Gore.
- Na Skadarskom jezeru od danas imamo stagnaciju nivoa. Morača je u zadnjih tri sata pala oko 10 centimetara. Što se tiče Ulcinja, Bojana raste, a tamo imamo građevinsku operativu koja popravlja brane, naveoo je Miljević. Prema njegovim riječima, ekipe su i dalje na terenu i pružaju pomoć stanovništvu.
- Potpuno su evakuisana sela Kurilo i Gostilj, a evakuacija se vrši po pozivu, objasnio je Miljević. Kiša u cijeloj Crnoj Gori je prestala da pada, a meteorolozi očekuju da će se takvo stanje zadržati do sjutra popodne.
Prema riječima predsjednika gradske opštine Golubovci Dušana Radonjića u Zeti je ugroženo oko pet hiljada ljudi. « Strijepe i neka sela koja nikad strahovala od poplava. Preko hiljadu i sto objekata je poplavljeno», naglasio je Radonjić.
I pored toga što je kiša prestala da pada, Radonjić ističe da nema mjesta velikom optimizmu. « Zećani će bar malo odahnuti, međutim, znam da će u narednim danima nivo jezera i dalje rasti, doduše smanjenom dinamikom, a to znaju i stanovnici sela u donjoj Zeti. Tako da, ukoliko bude optimizma – on će biti blag», kazao je za «Antenu M».
Dušan Radonjić je istakao da, što se procjene materijalne štete tiče, treba sačekati izvještaj vladine Komisije, ali da vjeruje da će ona u Zeti biti bar tri puta veća nego u januaru.
U Rijeci, Dodošima i Žabljaku Crnojevića scenario je sličan kao i u Zeti. Do sada su, prema riječima načelnika cetinjske Službe zaštite i spašavanja Rajka Jankovića, sa tog područja evakuisane trideset i tri porodice. « Par porodica je otišlo u Podgoricu, međutim, većina ih je, ipak, ostala u svom mjestu, ali na višoj koti – kod rodbine ili prijatelja», naveo je Janković.
Janković je kazao Anteni M da Služba zaštite i spašavanja sastavlja spiskove potrebnih stvari koje će dostavljati stanovnicima ugroženih sela, a kako kaže, najviše problema zadaje Žabljak Crnojevića, do kojeg se može doći samo čamcem ili gliserom.
Na sjeveru se stanje polako stabilizuje. Prema riječima načelnice područne jedinice Sektora za vanredne situacije Denise Nurković vodostaj Lima je u blagom opadanju. Radnici Agencije za izgradnju i razvoj Berana i lokalne Službe spasa još su na terenu i rade na sanaciji utvrde koju je Lim probio prije dvije noći.
Ministar Vučinić obišao opštinu Danilovgrad: Ministar odbrane Boro Vučinić i predsjednik Opštine Danilovgrad Branislav Đuranović obišli su danas pogođena područja poplavama u danilovgradskoj opštini, i to naselje Pažići i fabriku „Mermer“.
Tom prilikom razgovarali su sa građanima koji su pogođeni polavama, predstavnicima fabrike, kao i pripadnicima Vojske koji su angažovani na tom području u cilju pomoći stanovništvu.
Takođe, ministar odbrane je obišao i porodicu Muja Omerovića koja je smještena u kasarni „Milovan Šaranović“ u Danilovgradu i uručio im pomoć u hrani. Porodica Omerović se zahvalila na velikoj i srdačnoj pomoći Vojske, kao i na brizi koja je pokazana tokom njihovog boravka u kasarni.
Situacija u Golubovcima i dalje teška: Teritorija gradske opštine Golubovci je ugrožena u širem zahvatu, zbog enormnog vodostaja na Skadarskom jezeru. Ekipe Sektora za vanredne situacije i civilnu bezbjednost MUP-a, kao i Vojske Crne Gore, Službe zaštite i spašavanja iz Podgorice i Bijelog Polja i Rafting kluba su na terenu. Evakuaciju stanovništva u mjestima Kurilo, Berislavci, Plavnica, Bijelo Polje, Ponari i Bistrica, gdje je ugroženo 1200 domaćinstava, vrši pet ekipa sa čamcima. Oko 5000 ljudi nalaze se kod rođaka ili na spratovina svojih kuća, a od evakuisanih osoba niko nije smješten u kolektivnom smještaju. Stanovništvu se pruža pomoć u paletama i blokovima, a vrši se i distribucija vode i hrane, kao i stočna hrane, prekrupe i bala sijena. Nivo jezera ugrožava i selo Balabani, ali kuće još uvijek nijesu ugrožene.
U selu Podhum, u gradskoj opštini Tuzi, poplavljeno je oko 30 kuća, međutim nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva. Doprema se pomoć u hrani, pitkoj vodi, stočnoj hrani i čizmama, a obezjedjuje se i druga tražena pomoć.
U Danilovgradu nešto povoljnije: U Danilovgradu je, u odnosu na predhodno izvještavanje, situacija nešto povoljnija, budući da je vodostaj rijeke Zete u blagom padu. Voda se povukla iz 18 poplavljenih objekata, mada je značajan broj kuća u Pažićima i dalje pod vodom. U akcijama evakuisanja ljudstva i materijalnih dobara pomažu i građani. Opštinski tim je organizovao 24-časovno dežurstvo u zgradi Opštine i u Radio Danilovgradu, koji stalno informiše građanje o stanju na terenu i preduzimanju mjera Lokalne uprave i nadležnih državnih institucija. Sve ugrožene lokacije obišli su članovi Opštinskog tima, na čelu ministrom Ivanom Brajovićem i predsjednikom Opštine Branislavom Đuranovićem.
Cetinje: U Opštini Cetinje, poplavama zahvaćena područja Rijeke Crnojevića, Dodoša i Žabljaka Crnojevića obišli su predsjesjednik Crne Gore Filip Vujanović i ministri Boro Vučinić i Slavoljub Stijepović, te gradonačelnici Podgorice i Cetinja, Milovan Jankovic i Miomir Mugoša. Vodostaj jezera na tom području od sinoć se povećao za 10 cm, pa je Vojska Crne Gore u dva navrata, koristeći helikopter sa korpom, dostavljala hranu i vodu stanovnicima Dodoša i Žabljaka Crnojevića. Takođe je i Crveni krst Crne Gore mještanima obezbjeđivao neophodne količine vode. Iz Rijeke Crnojevića, Dodoša i Žabljaka Crnojevića ukupno je evakuisano 32 porodice (sa oko 70 članova), a ekipe službe zaštite Prijestonice su stalno na terenu i intervenišu po pozivima mještana. I pored velikih problema stanje je pod kontrolom.
Nikšić: U nikšićkoj opštini, nizvodno od brane Vrtac vodostaj je i dalje u porastu (u zadnja 4 sata rastao je 3 cm po satu). Prema informacijama dobijenim od ekipe PJ Nikšić, u MZ Kličevo i dalje je u toku evakuacija stočne farme sa 120 grla - vlasništvo Dumnić Slavka.
U evakuaciji učestvuju utovarna lopata preduzeća «Bast», četiri kamiona preduzeća «Mehanizacija i programat», kao i Vojska sa motornim čamcem (30 pripadnika), Opštinska služba za zaštitu i spašavanje sa 2 specijalna vozila i čamcem za spašavanje, Policija, Mesna industrija Goranović (kamion stočar za transport stoke) Veterinarska stanica Nikšić, kao i mještani. U toku evakuacije ugroženo mjesto su juče obišli ministar Simović i admiral Samaržić. U MZ Ozrinići, zbog ugroženosti počelo je iseljavanje porodica. Ekipa Elektrodistribucije je stalno na terenu i zbog ugroženosti vrši selektivna isključenja po potrebi.
Ulcinj: Na osnovu informacija dobijenih od Službe zaštite Ulcinj i dežurnog plovne jedinice MUP-a na rijeci Bojani, hidrološka situacija u donjem slivu rijeke je i dalje nepovoljna. Nivo Bojane je u porastu u odnosu na predhodni dan za oko 15 cm.
Građevinska operativa izvodi radove na pojačavanju kritičnih mjesta na zaštitnom bentu, a u pomoć je pristiglo i 50 pripadnika Vojske CG. Iz PJ Bar, Operativni tim je dobio informaciju da Bojana preliva preko zaštitnog benta u rejonu sela Reč. Takođe, na potezu Sveti Đorđije-Sutijel, na dužini od 380 m, voda jakim intenzitetom prolazi zaštitni bent. Veliki je rizik od probijanja, što bi prouzrokovalo izlivanje Bojane. Nivo Bojane i u rejonu sela Fraskanjel, Lisna i Bora, u porastu je.
Berane: U Opštini Berane vodostaj
U Opštini je evakuisano 866 osoba, dok sa onima koji su ostali u svojim kućama, taj broj iznosi 1083 osobe. Ćebad, dušeci, hrana i voda za piće evakuisanom stanovništvu dostavlja se preko opštinske organizacije Crvenog krsta. Broj poplavljenih stambenih objekata u beranskoj opštini je preko 150. Na Limu je saniran i prohodan most na magistralnom putu Berane-Rožaje, mada je u jednom dijelu ispod mosta došlo do popuštanja zaštitnog nasipa, pa se radi na nasipanju i ojačavanju tog dijela obale. U toku noći Lim je ponio i dio obaloutvrde u dužini od 50 m, u blizini nove zaobilaznice. I Bistrica, pritoka rijeke Lim, se izlila iz korita i prijeti da na dva mjesta, u prigradskim naseljima Pešca i Buče, ugrozi regionalni put Berane-Kolašin.. Pripadnici Službe zaštite i Agencije za izgradnju i razvoj, zajedno sa mehanizacijom preduzeća „Tehnostar“ i „Nacional“ nalaze se na terenu, pokušavajući da zasipanjem zaštite te objekte, a radovi na zaštiti biće nastavljeni u toku dana. Na terenu je ministar Radunović, koji obilazi ugroženo područje Berana, Andrijevice i Plava. Na osnovu zahtjeva kriznih štabova opština Berane, Plav i Andrijevica, Vojska Crne Gore ugroženom stanovništvu isporučuje 400 ćebadi, 200 vreća za spavanje, 400 podmetača, 5 tona goriva, 500 suvih dnevnih obroka i 2000 konzervi.
Vojska pomaže ugroženom stanovništvu: U cilju pružanja pomoću ugroženom stanovništvu tokom jučerašnjeg dana angažovano je oko 1000 pripadnika Vojske Crne Gore u mjestima koja su pogođena poplavama, i to u gradskim opštinama Golubovci i Tuzi, opštinama Danilovgrad, Nikšić, Ulcinj, Berane, Andrijevica i Plav, saopšteno je iz Ministarstva odbrane. Na evakuaciji stanovništva i stoke, pružanju medicinske pomoći i izmještanju namještaja i druge pokretne imovine angažovano je 46 motornih vozila, 7 desantnih čamca i 6 helihoptera.
U pripravnosti Vojska ima dodatnih 150 pripadnika, 23 motorna vozila i 8 desantnih čamaca.
Pripadnici Mornarice Vojske Crne Gore pripremili su 1000 vreća pijeska za zaštitu obale rijeke Bojane, a helikopterom je dostavljeno 350 vreća za pijesak za podizanje nasipa na obali te rijeke.
U Gradskoj opštini Tuzi preseljen je namještaj jednog domaćinstva iz sela Pothum i istovareno 24 tone stočne hrane. Takodje, Kriznom štabu u Gradskoj opštini Tuzi predato je 30 kišnih odijela i 40 pari čizama.
Vojska Crne Gore pripremila je i ima u pripravnosti smještajne kapacitete u kasarnama u Nikšiću, Danilovgradu, Pljevljima, Kolašinu i gradskoj opštini Golubovcima uključujući ishranu i osnovnu medicinsku zaštitu za 620 lica.
Na zahtjev kriznih štabova Berane, Plav i Andrijevica, Vojska je dostavila 400 ćebadi, 200 vreća za spavanje, 400 podmetača, 5 tona goriva D-2 i 1500 konzervi hrane.
U radu Štabu Sektora za vanredne situacije MUP-a dežura i jedan oficir iz Generalštaba Vojske Crne Gore.
Helikopterska jedinica MUP-a evakuisala građane: Helikopterska jedinica Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova evakuisala je juče tri člana porodice Muminović iz sela Kruševa koje se nalazi na teritoriji Bosne i Hercegovine (BiH).
Bračni par Miloš i Suzana Muminović, njihova ćerka Danica i Milošev otac Đorđe, bili su četiri dana blokirani, jer je
Piva porušila most koji vodi do Kruševa. Đorđe Muminović odustao je od evakuacije i ostao je porodičnoj kući u Kruševu. Muminovići su crnogorski državljani, a kuća im se nalazi na teritoriji BiH.
Ova jedinica MUP-a, po nalogu ministra Ivana Brajovića, a na molbu roditelja studenata, evakuisala je i grupu od desetak crnogorskih studenata iz Skadra u Albaniji do Ulcinja.