Srpska pravoslavna crkva (SPC) dobila je juče 46. poglavara u svojoj istoriji - dosadašnjeg mitropolita zagrebačko-ljubljanski, Porfirija.
Novog patrijarha izabrao je Sveti arhijerejski sabor, čija sjednica je održana u kripti Hrama Svetog Save na Vračaru.
Monah Matej izvukao je kovertu s imenom novog patrijarha iz knjige Svetih jevanđelja, u kom su se nalazile koverte s imenima tri kandidata koji su imali najviše glasova.
Osim mitropolita Porfirija, u užem izboru bili su i episkop bački Irinej i episkop banjalučki Jefrem.
Novi patrijarh favorit vlasti u Beogradu
Sociolog religije i profesor na Univerzitetu u Novom Sadu Slobodan Sadžakov kazao je za Portal Analitika da je mitropolit zagrebačko - ljubljanski od prvog momenta u svim prognozama slovio kao veliki favorit za mjesto novog patrijarha.
„Smatralo se da je Porfirije glavni favorit vlasti u Srbiji. Apsolutno je bilo uočljivo kako je vlast bila zainteresovana da na čelo SPC dođe neko ko je njoj blizak, kooperativan i sa kim bi bilo najmanje problema u nekim budućim aktivnostima posebno u pogledu pregovora o Kosovu koji će uslijediti“, istakao je Sadžakov.
On je podsjetio da se prije tri godine srpska vlast opekla sa, kako je kazao, neodređenim ali naizgled pragmatičnim planom o rješenju odnosa sa Kosovom.
„Tokom pregovora doživjeli su napad sa desna od strane opozicionih partija, ali i velike napade od strane SPC. Vlast u Beogradu tada je uvidjela da mora imati veću ili manju podršku SPC u svim budućim pregovorima“, ističe naš sagovornik.
Joanikije ima male šanse da postane mitropolit
Nakon izbora patrijarha SPC očekuje još jedan važan događaj, a to je imenovanje novog mitropolita crnogorsko - primorskog. Mnogi u Crnoj Gori na tom mjestu voljeli bi vidjeti vladiku Joanikija, bliskog saradnika pokojnog mitropolita Amfilohija.
Ipak, prema ocjeni Sadžakova novi vrh SPC će htjeti da u Crnoj Gori instalira čovjeka od svog najvećeg povjerenja a to, kako je kazao, „u ovom trenutku svakako nije vladika Joanikije“.
„Vladika Joanikije je bio u dobrim odnosima sa mitropolitom Amfilohijem i oni su funkcionisali kao jedan tim u Crnoj Gori. Međutim, treba podsjetiti da je Amfilohije bio veliki takmac episkopa bačkog Irineja Bulovića, čiji je novi patrijarh Porfirije „duhovni sin“. Sukob eparhija u Crnoj Gori sa centralom u Beogradu bio je uočljiv i tokom višemjesečnih protesta SPC i njenih vjernika povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti kada je izašlo na vidjelo da patrijaršiji smeta velika samostalnost Amfilohija“, rekao je Sadžakov.
On dodaje kako razmirice između eparhija u Crnoj Gori i patrijaršije u Beogradu nijesu nestale odlaskom Amfilohija i da se to moglo vidjeti nedavno kada je došlo do velikih sukoba na relaciji Joanikije - Irinej Bulović.
„Joanikije je bio jedan od potpisnika pisma koje su uputile četiri vladike i u kome se suprotstavljaju odluci Sinoda, čiji je glavni akter Irinej Bulović, da se izbor patrijarha održi u kripti Hrama Svetog Save i da vladike spavaju u hotelu Hilton“, napominje Sadžakov.
Kako je kazao, ova odluka je bila potpuno netipična jer se ranije izbor uvijek održavao u patrijaršiji.
Djelovanje SPC sinhronizovano sa državnom politikom Srbije
Odgovarajući na pitanje da li će SPC nastaviti da utiče na politička dešavanja u Crnoj Gori Sadžakov je kazao da je srpska crkva odavno politički akter ne samu u našoj zemlji već i u Srbiji i Republici Srpskoj.
„Djelovanje SPC je najčešće apsolutno sinhronizovano sa državnom politikom Srbije i ona je nosilac barjaka veliko-srpskog nacionalizma. Shodno tome SPC se sasvim sigurno neće odreći namjere da učestvuje u političkom životu i da podržava velikosrpski projekat“, ocijenio je Sadžakov.
Ipak, dodaje on, okolnosti u Crnoj Gori su nakon smrti Amfilohija nešto drugačije.
„Amfilohije je bio jedna markantna figura i sa puno iskustva. On je bio neko ko je 30 godina strpljivo gradio mrežu svog uticaja. Sasvim je sigurno da će se djelovanje SPC sa primjesama političkog nastaviti samo će to sada biti više dirigovano iz Beograda, a manje autonomna djelatnost iz same Crne Gore budućeg mitropolita“, kazao je Sadžakov.
On ističe da je SPC je konzervativna nacionalistička organizacija koja se teško trasnformiše.
„U pitanju je organizacija koja je dosta opterećena skandalima i finansijskim željama za svojim boljim položajem što je uzelo velike razmjere. Riječ je o jednoj soft varijanti srednjek vijeka. Dugo je već način funkcionisanja obilježen oslonjenošću na državu i ne vjerujem niti postoje naznake da će se bilo što bitnije promijeniti u nekoj doglednoj budućnosti“, zaključio je sagovornik Portala Analitika.