Izbori u Podgorici i Kotoru, nakon što smo čuli prve reakcije, očito spadaju u red još jednih na kojima je više političkih subjekata sa suprotstavljenih polova koji sebe smatraju pobjednicima. No, nakon prospavane noći slijedi ozbiljnija tematika - glasovi su prebrojani, sve su hipotetičke kombinatorike već 'iscrtane', pa sada slijedi okretanje ka potencijalnim partnerima i dogovori o formiranju vlasti.
Uz ogradu da su rezultati kojima raspolažemo i dalje nezvanični, u uvodnoj rekapitulaciji izbora u dva grada bavićemo se iz nekoliko uglova.
Prvi je - ko je kako prošao. Drugi - ko bi mogao sa kim. Treći - da li bi u Podgorici i Kotoru mogao da se dogodi 'budvanski scenario'.
Podgorica: DPS i ZBPG mogu biti zadovoljni, a Milatović i URA su u najboljoj poziciji
Ne bude li promjena u odnosu mandata, čini se kako najviše razloga za zadovoljstvo u Podgorici mogu imati Demokratska partija socijalista i koalicija "Za budućnost Crne Gore".
No, sa strane kombinatorike - djeluje kako su u dobroj poziciji iz koalicije "Za bolju Podgoricu", jer mogu biti 'tas na vagi'.
Koalicija PES - Demokrate, čini se, u Podgorici je mogla imati i bolji rezultat - naročito ako se zna da su na prošlim izborima imali oko 32 odsto. Ali, od tada je bilo rascjepa i mnogo čega drugog, o čemu će više riječi biti u nastavku teksta.
ES i SEP ostvarili dobre rezultate, Preokret za istoriju
Sasvim respektabilan, a kako će sami reći - odličan rezultat ostvarili su i u Evropskom savezu, a Stranka evropskog progresa je na svom 'vatrenom krštenju' uspjela ono što im je i bio primarni cilj - da pređe cenzus.
Slučaj Preokreta naročito je zanimljiv, pa i ohrabrujuć za građanske liste. Jer, oni su prva takva lista koja je uspjela preći cenzus na izborima u Podgorici do danas.
Ko je zapravo ojačao, a ko oslabio?
Na momenat ćemo se osvrnuti na gradske izbore 2022. godine. Tada je građanski blok nastupio sa širokom koalicijom, koja je imala 38 odsto glasova. Ovog puta, tri čimbenika iz tog bloka - DPS, ES i SEP - u zbiru su imali 39 procenata glasova.
Što se PES i Demokrata tiče, već smo naveli da su oni imali rezultat za 10 odsto slabiji u odnosu na 2022. Ali, treba naglasiti da je od tada PES 'ostao' bez Jakova Milatovića i da je u međuvremenu iz njihovih redova nastao Pokret za Podgoricu.
Koalicija "Za budućnost Crne Gore" je ovog puta imao 20 odsto glasova. No, ovog puta sa njima je išao i SNP - koji je prije dvije godine ostao ispod cenzusa sa 2,8 odsto. Tada je ZBPG imala ukupno 18,2 procenata.
Da li u koaliciji "Za bolju Podgoricu" mogu biti zadovoljni samim rezultatom od 10,4 odsto - pitanje je za njih. Jer, imali su potpunu involviranost predsjednika države Jakova Milatovića u kampanju, imali su i glasove URE - koja je opet održala svoju bazu birača u Podgorici. Ali, djeluje da su ostvarili ono što su i željeli - imaju šansu da budu odlučujući faktor.
Ko bi mogao sa kim i da li će Mujović ostati pri ranijem stavu?
I najzad - pitanje svih pitanja je ko bi mogao sa kim.
Sa jedne strane je 27 mandata koji pripadaju koaliciji PES - Demokrate i ZBPG. Za njih je idealan, pa i jedini scenario kojem se mogu nadati da im se priključi koalicija "Za bolju Podgoricu" sa njihovih šest mandata.
Ali, mnogo je razdora ove godine bilo između Milatovićevog pokreta i PES-a. Zapravo, malo je reći razdor - Saša Mujović iz koalicije PES / Demokrate u finišu kampanje javno je saopštio kako neće ni sa Milatovićem ni sa Građanskim pokretom URA.
Na drugoj strani su 24 mandata DPS-a, ES-a i SEP-a. Bez želje da prejudiciramo, te da govorimo o potencijalnim partnerstvima, ipak je u pitanju grupacija partija koje su viđene kao dio istog ideološkog spektra.
Njima bi, otud, šest mandata koje je osvojila koalicija "Za bolju Podgoricu" bila dovoljna za većinu. Ali, teško je i o tome govoriti - jer, pitanje je koliko je saradnja tih subjekata danas zaista moguća. Neki će reći da se u crnogorskoj politici uvijek može očekivati neočekivano.
Važno je u ovoj situaciji pomenuti i Preokret. Jer, oni su uoči izbora proklamovali i ciljeve i vizije njihove politike - uđu li na kraju u vlast i ostanu li lojalni ideji, bez sumnje će biti izuzetan korektivni faktor. Ostanu li u opoziciji - biće takođe u lagodnoj poziciji, pošto bi nastupali kao politička struktura bez bilo kakve hipoteke iz prošlosti, kao svojevrsno osvježenje u gradskom parlamentu, uz konstruktivnu kritiku lišenu krupnih ideoloških tema koje nadilaze lokalni nivo.
Ni 'budvanski scenario' ne bi bio neočekivan
Da li bi, u konačnom, rasplet izbora u Podgorici mogao biti nalik onom u Budvi?
Tu soluciju nikako ne bi trebalo isključiti. Ali, treba imati u vidu da je riječ o gradu ka kojem gravitira 200.000 ljudi, centru države, pa bi takav scenario bio definitivno i najpogubniji po same građane.
Kotor: Većih iznenađenja nema
Iako su bili u potpunoj sjenci izbora u Podgorici, ni oni u Kotoru nijesu bili nimalo nezanimljivi. Naprotiv.
I pritom - ko je upućeniji u situaciju u Kotoru, teško je da je tokom izborne noći bio iznenađen.
Jer, prilično je očekivano to što je DPS najjača u toj opštini, doduše sa dva i po odsto više od najbližih konkurenata. Sa druge strane, jednako je očekivano i to što veće šanse za formiranje postizborne koalicije imaju stranke iz vlasti sa državnog nivoa, uz pomoć pojedinih, njima naklonjenih nezavisnih listi.
Sa osvojenih 10 mandata i gotovo 30 odsto glasova, DPS je u Kotoru ostvarila dobar rezultat. Podsjetimo, oni su u proteklom sazivu lokalnog parlamenta imali devet predstavnika, no 'startovali' su sa 12 - trojica su u međuvremenu 'promijenila dres' i priklonili se većini.
Međutim, u toj partiji navode kako su zapravo osvojili 11 mandata, pa je moguće i da će tražiti ponovno brojanje glasova.
Što se dosadašnje ključne strukture iz kotorske vlasti tiče, pravo je pitanje koliko bi Demokrate mandata osvojile da su izašle samostalno na izbore. No, odgovor na to nikada nećemo doznati - izašli su zajedno sa PES-om i osvojili 10 mandata, jedan više nego Demokrate samostalno prije četiri godine.
Ko su lokalne liste koje su prešle cenzus?
Ostatak političkog mozaika u Kotoru u međuvremenu se potpuno izmijenio. Tako je koalicija "Za budućnost Kotora" pala sa sedam na tri mandata, ali za to postoji logičan odgovor. To je Grbaljska lista - koja je prvi put izašla na izbore i osvojila tri odbornička mjesta.
Demokratska alternativa, koju predvodi nekadašnji funkcioner DPS-a Davor Kumburović, takođe je osvojila tri mandata. Jedan mandat na kraju je pripao i Kotorskom pokretu - premda je riječ o samoj 'granici'.
ES-u mandat manje, HGI ojačala
Socijaldemokrate, Socijaldemokratska partija i Liberalna partija do sada su u Kotoru imali po mandat, a sada će kao Evropski savez, po svemu sudeći, imati dva.
Za razliku od 2020. godine, Hrvatska građanska inicijativa ovog je puta prešla cenzus - imali su na lokalnom nivou vidljivu kampanju i u naredne četiri godine predstavljaće ih jedan odbornik.
Ko bi mogao sa kim i hoće li 'ratne sjekire' biti zakopane?
Što se formiranja vlasti u Kotoru tiče, najprije treba sačekati potvrdu rezultata koji su trenutno na snazi. Međutim, već sada djeluje kako u Boki baš i ne postoji toliko ozbiljna dilema kao u Podgorici - pod uslovom da Demokrate i dio predstavnika liste "Za budućnost Kotora" zakopaju 'ratne sjekire'.
Jer, mnogo je varnica bilo između te dvije strukture - ZBK je svojevremeno i napustila vladajuću koaliciju, a finiš kampanje donio je mnogo žestine između njih.
Kako god, nađu li Demokrate / PES i ZBK zajednički jezik - a nema sumnje kako će na tome insistirati i njihove centrale - onda će imati 13 mandata.
Dakle, faliće im još četiri za većinu. Tri bi u toj situaciji, izvjesno je, došla iz Grbaljske liste. Preostale mandate mogla bi da 'doda' Demokratska alternativa, čiji su predstavnici i do sada bili dio većine.
Sa druge strane, DPS, ES i HGI imaju zajedno 13 mandata. Doduše, moguće je i 14, ako DPS na kraju ipak dođe do 11. Ipak, žele li do većine mandata, pitanje je na kojoj ih strani uopšte i mogu tražiti, tim prije jer su preostale liste sa kojima bi hipotetički mogli sarađivati ostale ispod cenzusa.
Kako god, čini se da i u Podgorici i u Kotoru slijede dugi pregovori.
I tek što su jedni lokalni izbori završeni, drugi su pred nama - novembar, Budva, pokušaj broj dva.