Društvo

Poslanici završili prvi dio rasprave o KAP-u

Izvor


Opozicija je kritikovala uvodno izlaganje ministra ekonomije, Vladimira Kavarića i to što, kako kažu, nije saopštio nijednu novu informaciju u odnosu na period prije tri mjeseca, kada su zaključci usvojeni u Skupštini javila je MINA-BUSINESS.

Poslanici Demokratske partije socijalista (DPS) složni su u ocjeni da je KAP veliki problem za crnogorsku ekonomiju, ali da je Vlada odgovorna i posvećena rješavanju situacije u toj fabrici.

Poslanik Nove srpske demokratije (Nova), Strahinja Bulajić, kazao je da je ta partija više puta ukazivala na neodgovoran odnos Vlade prema elekro-metalurškom kompleksu.

On se nije složio sa stavom Kavarića da je ključno raskinuti ugovor sa ruskim vlasnikom, već smatra da je trebalo da saopšti šta je prethodilo jednom takvom scenariju.

Za Bulajića je Vlada krivac za sadašnje stanje u kojem se KAP nalazi, jer je potpisala prvo kupoprodajni, a zatim i Ugovor o poravnanju koji prema njegovim riječima, sadrži dosta nepovoljnih klauzula za državu Crnu Goru, iako je u prvom momentu izgledao kao spas.

“Teško je razumljivo i zašto je Vlada preuzela tolike obaveze kada je u pitanju davanje garancija. Neće biti da su samo Rusi krivi”, poručio je Bulajić i dodao da su ugovorom predviđeni “simbolični” penali za Centralno-evropsku aluminijumsku kompaniju (CEAC).

Vlada je, kako kaže, prihvatila i odredbu koja se odnosi na životnu sredinu, a koja omogućava da se KAP i Rudnici boksita ne pridržavaju propisanih mjera zaštite.

Iz Pokreta za promjene (PzP) su ocijenili da je sudbina KAP-a i Elektroprivrede (EPCG), sudbina Crne Gore.

Poslanik te partije, Branko Radulović, kazao je da bi zatvaranje KAP-a moglo mnogo da košta, uz devastirana rudna nalazišta.

“KAP danas je sramota svih nas i mene kao univerzitetskog profesora”, poručio je Radulović.

Radulović tvrdi da KAP može biti moderna kompanija, ekološki sanirana, koja kao takva može da vrati sve dugove, ali je za to, kako kaže, potrebna politička volja.

7skDamir Šehović iz Socijaldemokratske partije (SDP) rekao je da je rasprava od prije tri mjeseca, kada je Skupština usvojila zaključke, pokazala kakve je štetne posljedice izazvao neoprezan odabir partnera 2005. godine.

On smatra da Kavarić, u obrazloženju realizacije zaključaka nije saopštio rješenja, već nove alternative, ocjenjujući i da je za period od tri mjeseca porastao i dug KAP-a prema EPCG.

“SDP neće podržati nikakav nastavak saradnje sa CEAC-om, jer je to suprotno zaključcima, dok vlasniku KAP služi kao cjevčica za isisavanje novca”, objasnio je Šehović.

KAP, kako je naveo, nema perspektivu, dok god je CEAC u igri u bilo kom obliku.

“To je vlasnik koji je ponizio Vladu, Skupštinu i državu Crnu Goru kada je u pitanju isplata garancije po osnovu kredita uzetog kod Dojče /Deutsche/ banke. Ne smijemo dozvoliti da nas uslovljava, nema nastavka saradnje”, rekao je Šehović i poručio da se po pitanju rješavanja problema u KAP-u treba izdići iznad dnevne politike.

U Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) smatraju da Vlada zbog lošeg upravljanja nije smjela ili nije mogla da uradi ništa na realizaciji zaključaka Skupštine.

“Od februara od kada su zaključci doneseni ništa ili gotovo ništa od toga nije urađeno”, rekao je poslanik SNP-a, Velizar Kaluđerović.

Kaluđerović tvrdi i da su potpisnici kupoprodajnog kao i Ugovora o poravnanju različite kompanije.

Prema njegovim riječima, pitanje je kada će se aktivirati ostale garancije koje je država dala KAP-u.

“Vlada ništa ne čini da do promjene vlasničke strukture u KAP-u stvarno dođe i pomirila se sa tim da naplata garancija padne na teret građana”, ocijenio je Kaluđerović.

On je dodao i da je Vlada u rješavanju krize u KAP-u, talac bivšeg premijera, Mila Đukanovića.

Njegov partijski kolega, Aleksandar Damjanović, smatra da današnja rasprava u parlamentu neće riješiti probleme KAP-a. On je dodao i da je dug KAP-a prema EPCG, od oko 40 miliona EUR, jedini dug koji SNP priznaje.

Zoran Vukčević i Zoran Jelić iz DPS-a ocijenili su da bi pored Kavarića, danas u Skupštini trebalo da prisustvuju i potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku, Vujica Lazović, kao i ministar finansija, Milorad Katnić, kako bi rasprava bila kvalitetnija.

“Veoma je važno riješiti snabdijevanje KAP-a strujom, smanjiti troškove proizvodnje i tražiti rješenje za obezbijeđivanje novih investitora”, rekao je Vukčević.

Poslanici Kluba albanskih partija smatraju da bi trebalo “staviti tačku” na KAP i ugasiti ga, dok su iz Bošnjačke stranke ocijenili da Vlada po pitanju raskida saradnje i preuzimanja akcija nije ni blizu ostvarivanja tog cilja.

“Ne podržavamo da se nastavi konfuzija ciljeva koji su nerealno postavljeni”, kazao je Suljo Mustafić iz Bošnjačke stranke i dodao da osim KAP-a i njegovih radnika postoje i mnoga druga preduzeća i zaposleni kojima je potrebna pomoć.

Kavarić je odgovarajući na pitanja poslanika kazao da su potrebne nove investicije u Glinicu, Preradu i Boksite i da svaka odluka koja se tiče budućnosti KAP-a ima rizike.

On je saopštio da bi stečaj mogao da se desi nezavisno od Vlade i Skupštine i da ga pokreću povjerioci.

“Sada postoji oko 600 sporova i postoji realna mogućnost da se KAP ugasi preko stečaja i ne upali nikada više, a u tom slučaju sve garancije tog dana padaju”, rekao je Kavarić.

7sk2Kavarić smatra da bi potencijalni novi investitor mogao da uloži u Preradu i Glinicu, jer sadašnji, kako je rekao, "definitivno neće”.

On je u uvodnom izlaganju na početku rasprave kazao da se raskid ugovora sa ruskim partnerom mora obaviti u skladu sa zakonom i skupštinskim zaključcima.

On je podsjetio da su se neplaćanjem tri računa za utrošenu električnu energiju Elektroprivredi (EPCG) još u novembru stekli uslovi za raskid ugovora sa ruskim vlasnikom.

»Zakonski problem u tom dijelu je što od momenta sticanja uslova ne postoji zakonski mehanizam da se automatski prenesu akcije. Od samog početka smo govorili da u slučaju nekooperativnosti ruskog partnera taj proces može da traje«, rekao je Kavarić.

On je saopštio da je po pitanju snabdijavanja KAP-a strujom moguće govoriti samo o postojećim potencijalima EPCG.

Kavarić je dodao i da postoji opcija pokrtetanja arbitražnog postupka ali da ona traje predugo i da bi gubici u tom slučaju bili više u vremenu nego u novcu.

Poslanici će sjutra u 11 sati nastaviti raspravu, a trebalo bi i da se izjasne o realizaciji zaključaka.
Portal Analitika