PODRŠKA
U okviru prvog cilja, planirane su obuke za poljoprivrednike, programi za sticanje ključnih vještina - napredne IT vještine za zaposlene i nezaposlene, zatim obrazovanje i osposobljavanje za samostalan rad i rad kod poslodavca odraslih nezaposlenih lica koja su na evidenciji ZZZCG. Među aktivnostima su i radionice za traženje posla namijenjene mladim osobama.
Kako bi unaprijedili razvoj preduzetništva, Grad grad je strategijom do 2025. godine planirao mentorsku podršku poljoprivrednicima i prerađivačima hrane, mikro-kredite namijenjene preduzetnicima, ustupanje zemljištva poljoprivrednicima, te savjetovanje i besplatne knjigovodstvo i računovodstvo početnicima u biznisu. Takođe, tu su i podsticaji za žensko preduzetništvo i podrška start-apovima.
Treći strateški cilj, povećanje uključenosti ranjivih grupa na tržište rada, obuhvatiće promociju mogućnosti korišćenja resursa centra kompetencija za nezaposlena lica, lica u nepovoljnom položaju na tržištu rada namijenjeno NVO sektoru, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje, kao i subvenciju zarada za lica sa invaliditetom, te klub za traženje posla za dugoročno nezaposlena lica. Planirano je i osnaživanje žena od 18 do 25 godina iz redova ranjivih kategorija društva u njihovim preduzetničkim aktivnostima, samozapošljavanju i zapošljavanju.
RESURSI
Strategija, piše u dokumentu, stremi ka unapređenju stanja ljudskih resursa i jačanju socijalne inkluzije na lokalnom nivou. Posebna pažnja posvećena je uključivanju mladih, žena, lica sa invaliditetom, Roma i Egipćana, ali i drugim licima koja se u specifičnoj situaciji na tržištu rada (kao što su djeca bez roditeljskog staranja nakon punoljetstva).
Ključne razvojne šanse za unapređene zapošljavanja su digitalizacija i razvoj IT kompetencija stanovništva, biznis zone i unapređenje preduzetništva i preduzetničko učenje.
Uz dokument je rađena i SWOT analiza, prema kojoj su definisani problemi tržišta rada Podgorice - nedostatak znanja, vještina i kompetencija za ekonomski rast i razvoj, nedovoljno razvijeno preduzetništvo i nepovoljan položaj ranjivih grupa na tržištu rada.
Za koordinaciju sprovođenja strategije zapošljavanja biće odgovoran sekretar Sekretarijata za preduzetništvo.
Bivše Ministarstvo rada i socijalnog staranja, u saradnji sa ključnim partnerima, pokrenulo je inicijativu kako bi se razvio lokalni pristup za rješavanje pitanja nezaposlenosti, sa naglaskom na pružanje podrške lokalnim zajednicama da pronađu sopstvena rješenja za izazove na lokalnim tržištima rada. Na taj način se aktivna politika zapošljavanja može bolje prilagoditi potrebama lokalnih tržišta rada i time povećati djelotvornost ukupne politike zapošljavanja u Crnoj Gori.
Glavni grad, kao i većina crnogorskih opština, priključio se toj inicijativi. Imenovana je lokalna partnerska grupa za zapošljavanje, čiji zadatak je bio izrada nacrta lokalne strategije zapošljavanja za period 2021-2025. i odgovarajućeg godišnjeg akcionog plana, uz tehničku podršku projekta „Dalji razvoj lokalnih inicijativa za zapošljavanje“, koji se finansira iz EU-IPA sredstava u okviru Sektorskog operativnog programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu politiku 2015-2017 (SOPEES).