Ista bizarna situacija, ali u različitim gradovima u Evropi. Naime, jedan turista je na proputovanju kroz Rim i Beč, naišao na turiste koji su ga pitali da im kupi hranu, tvrdeći da su ostali bez novca.
Suočen sa ovom neprijatnom situacijom, turista se zapitao da li je u pitanju trend ili nešto zbog čega treba biti oprezan. Iz tog razloga je na društvenoj mreži Redit podijelio svoje iskustvo i pitao sagovornike da li su se našli u sličnoj situaciji tokom putovanja.
"U Rimu sam, i prilazi mi momak dok sjedim na klupi. Objašnjava da je iz Mađarske gdje radi kao slikar, ostalo mu je još tri dana boravka u Rimu, ali je ostao bez novca", piše ovaj Reditovac.
"Onda me je direktno zamolio da mu kupim obrok/pastu u obližnjem restoranu", dodao je začuđeno.
"Rekao sam, da i sam imam mali budžet, ali sam mu ponudio dvije banane koje sam imao, na kraju ih je uzeo."
Ovo nije bio prvi put da se ovaj turista našao u ovakvoj situaciji. Naime, nešto slično mu se dogodila na putovanju u Austriji, kada mu je u Beču na autobuskoj stanici prišao momak koji je tvrdio da je došao sa Balkana. Ispričao mu je neku nejasnu priču, objasnio da je ostao bez novca i zamolio ga da mu kupi nešto za jelo na kiosku brze hrane.
"Ovaj momak se zapravo iznervirao kada sam mu ponudio nešto što sam imao kod sebe, nazvavši to s*** hranom."
Iznenađeni turista tvrdi da su u pitanju zdravi mladi muškarci, radno sposobni i da ne ostavljaju utisak da su beskućnici ili konzumenti opojnih droga.
"Možda sam previše skeptičan, ali ne prihvatam njihovu priču o tome da su samo ostali bez novca za hranu. U isto vrijeme, ne mogu da shvatim šta je njihov osnov da lažu. Da li su to samo putnici koji pokušavaju da putuju jeftino i jedu besplatno? Ili nešto drugo je po srijedi?"
Ubrzo su stigli odgovori i komentari ostalih sagovornika. Nekolicina njih je tvrdila da su u pitanju prevaranti koji sarađuju sa lokalnimk trgovcima.
"Prilično uobičajena prevara u nekim djelovima svijeta uključuje ovu vrstu prosjačenja, obično prevarant sarađuje sa lokalnom prodavnicom. Mole vas da kupite neki predmet ili suvenir i kada odete, vrate ga na policu, a novac podijele!” objašnjava jedan od sagovornika.
Još jedan Reditovac je podijelio svoje iskustvo: "To je uobičajena prevara širom svijeta - ignorišite svakog ko vam priđe na ulici. Pošaljite nešto novca lokalnoj dobrotvornoj organizaciji ako osjećate grižu savijesti."
Međutim, neki od korisnika ove mreže su tvrdili da su u pitanju tzv. "jeftini" begpekeri, posebna grupa koja na proputovanjima prosjači i sramoti ostale ljubitelje ove vrste putovanja.
"Oni su prosjaci. Smatram ih sramotom backpeking filozofije. Česta su pojava u jugoistočnoj Aziji, iznenađen sam da su počeli da se pojavljuju i u Evropi."
Drugi je dodao: "Vidio sam prosjake posebno u Aziji. To su pijavice koje je najbolje ignorisati."
Prosjačenje je postalo popularno prije pandemije, turisti su počeli da putuju sa malo ili bez novca, mole za pomoć na ulici kako bi naveli ljude da sufinansiraju njihova putovanja. Važno je da smo svjesni ovog problema kako se ne bismo "upecali" na ovakve prevare.