Svijet

Povelja o zabrani kasetnih bombi stupila na snagu

Izvor

Ovu povelju, kojom se takođe nalaže uklanjanje sve neeksplodirane kasetne municije, potpisalo je 108, a ratifikovalo 38 zemalja.

Aktivisti za borbu protiv kasetne municije okarakterisali kao najznačajniji humanitarni sporazum o razoružanju u posljednjoj deceniji.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun rekao je da "ovaj novi instrument predstavlja veliki napredak za proces globalnog razoružanja koji će nam pomoći da se izborimo sa rasprostranjenom nesigurnošću i patnjom koje urzokuje ovo strašno oružje, naročito kod civila i djece".

"Ovaj sporazum nije samo odraz kolektivnog gađenja prema ovom odvratnom oružju, već i snage saradnje između vlada, građanskog društva i UN u mijenjanju stavova i politike prema prijetnji sa kojom se suočava čitavo čovječanstvo", izjavio je Ban.

Kasetne bombe se ispaljuju iz aviona ili sa kopna i rasprskavaju se na veliki broj malih bombi koje, ako se odmah ne aktiviraju, mogu ostati aktivne godinama.

Neke od ovih "bombica" imaju neobičan oblik ili su svetlih boja, pa su privlačne za djecu.

Prema podacima humanitarne organizacije "Hendikep internešenel", 98 odsto žrtava kasetnih bombi su civili, od čega jednu trećinu čine upravo djeca.

"Najveći problem je to što od kasetnih bombi strada previše civila", rekao je koordinator Koalicije protiv kasetne municije Tomas Neš.

Portal Analitika