Ona je istakla da je riječ o svestranom stvaraocu koji je nezaobilazno ime savremene crnogorske i hrvatske umjetnosti, „čija je autentičnost izražaja odavno prevazišla okvire naših nacionalnih granica i postala prepoznatljiv reprezent evropskog i svjetskog kulturnog stvaralaštva“.
- Zato je Dimitrije Popović jedan od stubova naše kulture, mislilac i čija djela uz Đurđa Crnojevića, Njegoša, Lubardu i Dada, zbog univerzalne vrijednosti i neprolazne ljepote, čine crnogorsko, evropsko i svjetsko kulturno nasljeđe - dodala je ona.

Podsjećajući na impoznatan, prije svega, slikarski opus
Popovića,
Đurović je s ponosom kazala da se 26 izloženih umjetničkih plakata, rađenih u proteklih 20 godina za hrvatsku pozorišnu scenu, prvi put zajedno predstavlja u Crnoj Gori, kao izbor iz neprocjenjivo vrijedne kolekcije njegovih radova, koja se odnedavno čuva u Nacionalnoj biblioteci „Đurđe Crnojević“.
- Donacija Dimitrija Popovića predstavlja jedno veliko blago za Nacionalnu biblioteku i za Crnu Goru. Nacionalna biblioteka, kao riznica duhovnog života svih naroda koji u njoj žive, je veoma počastvovana tim poklonom. Dimitrijevi plakati i ostala djela koja nam je poklonio imaće posebna mjesta u Biblioteci. Svaka nacionalna biblioteka se ponosi radovima velikih stvaralaca i zbog toga je ova kolekcija za nas veoma mnogo znači. To je isto kao da u nekoj nacionalnoj biblioteci imate rukopis ili djelo Leonarda da Vinčija – za nas je ovaj njegov poklon isto tako značajan. A mi upravo čuvamo sve ono što su naši ljudi stvarali i što stvaraju danas, i zbog toga je naša kolekcija veoma važna – izjavila je Đurović nakon otvaranja izložbe koju je propratila brojna publika u sali Nacionalne biblioteke.
Na sebi svojstven način, o Dimitrijevim plakatima je na otvaranju izložbe govorila i Radmila Vojvodić, rediteljka i dekan Fakulteta dramskih umjetnosti.
Biranim riječima obratio se i sam autor, koga su, iznad svega, opčinile riječi i komplimenti koje su mu uputile Đurović i Vojvodić.

- Želim se zahvaliti Nacionalnoj biblioteci Crne Gore, odnosno gospođi
Jeleni Đurović, na inicijativi i konceptu ove izložbe koja na fini način spaja karakter ove kuće, kao temelj institucije crnogorske, odnosno nacionalne kulture, koja čuva neprocjenjivo blago pisane riječi, gdje se slika i tekst na fini način, kroz medij plakata, kao jednoga medija masovne komunikacije, spajaju. Ono što je u drami vrijeme, pokret, riječ i zvuk, u slici je nijemi govor kompozicije koji govori o suštini onoga što se izvodi na sceni. Zato sam naglašavao da, osim dizajnerskih plakata, postoje i ovi slikarski, unutar koji se vidi transpozicija određenog teksta u likovni govor. I drago mi je da se u ovoj kući - ovom hramu inteligencije, gdje se čuvaju vrhunska djela pisane riječi – da se moji plakati nalaze pod tim krovom – zaključio je
Popović.
Rediteljka Vojvodić je, nakon svečanog otvaranja, iskazala lični doživljaj plakata čiji je autor Dimitrije Popović.

- Ja iznad svega poštujem taj
Dimitrijev klinč sa konzumerskom civilizacijom i njegov rad koji je u raznim medijima uvijek, na koncu, u slavu umjetnosti. I u nekom smislu u slavu, naravno, vlastite poetike. Ali, iznad svega, u slavu nedodirljive umjetnosti. To njegovo preispitivanje nikada ne prestaje - i to pokušavam da objasnim i sebi - ni onog trenutka kada se bavi slikarstvom, ni vajarstvom, ni kada uđe u plakat, ili kad uđe u advertajzing, jer on se bavio i reklamom. To je neobično hrabro, ponekad do drskosti, ponekad nježno ruševno, ali uvijek nadvlada tu situaciju. I to je dokaz da je riječ zaista o velikom umjetniku i jednom neobičnom duhu koji svoju znatiželju neprestano širi, modernizuje, uvijek živi u skladu sa trenutkom u kome je i umjetnost i svijet.