Od izbora proevropske predsjednice Maje Sandu 2020. godine, Moldaviji je vanjskopolitički cilj pridruživanje Evropskoj uniji (EU).
"Sudeći prema maršu, evropska Moldavija progresivno se kreće prema normalnom društvu ljudi s različitim pogledima", rekao je za Rojters Aleksej Marcicov, član Organizacijskog odbora Povorke.
Kako je kazao, i dalje je potrebna politička volja kako bi LGBTQ zajednica bila prihvaćena u moldavskom društvu.
Tokom, povorke, oko 100 pravoslavnih sveštenika i njihovih simpatizera stajalo je na na ulici s transparentima na kojima je pisalo: "Mi se zalažemo za tradicionalnu porodicu".
No, nije bilo nikakvog kontakta između dvije grupe, niti potrebe za intervencijom policije.
Mirna povorka, sa stotinama učesnika koji su šetali centrom glavnog grada Kišinjeva, signalizirao je promjenu društvenih stavova, iako je protivljenje javnosti jednakim pravima homoseksualaca i dalje visoko u mnogim bivšim sovjetskim državama, piše Rojters.
Pokreti za LGBTQ prava napreduju i u Ukrajini, gdje je marš 2021. godine prošao bez incidenata. Predsjednik te zemlje Volodimir Zelenski izjavio je da poštuje prava homoseksualaca, dok je odbacio ustavne promjene koje bi dopustile istopolne brakove dok je zemlja u ratu.
U Rusiji je predsjednik Vladimir Putin ismijavao LGBTQ pokret i predvodio akciju za slamanje "netradicionalnih" stilova života za koje kaže da su dokaz "zapadnjačkog moralnog propadanja".
Donji dom ruskog Parlamenta prošle sedmice je prvi put podržao zakon kojim bi se zabranili medicinski zahvati s ciljem promjene pola.