Između ostalog, predložena je saradnja u oblasti doniranja i transplantacije organa, kao prenos znanja i razmjena iskustava u području zdravstva s posebnim naglaskom na područje doniranja i presađivanja organa, s ciljem osposobljavanja kadrova i uvođenje novih metoda liječenja u Crnoj Gori.
"Predlaže se i mogućnost dolaska timova iz Kliničko- bolničkog centra Zagreb u Klinički centar Crne Gore radi izvođenja transplantacija organa i radi sprovođenja edukacije kadra u KCCG koji će raditi na ovom programu (program živih srodnih transplantacija, program kadaverične transplantacije koji bi podrazumijevao dolazak timova pri eksplantaciji organa, kao i transplantacijama organa od kadaveričnih donora koje bi se obavljale u Kliničkom centru)", naveli su iz Kliničkog centra.
Nakon posjete delegacije Ministarstva zdravlja i Kliničkog centra u Hrvatskoj u cilju pravnog usklađivanja i obnove saradnje, tamošnji ministar zdravlja Vili Beroš pozdravio je inicijativu i predložio da se aktuelni Memorandum o saradnji dva ministarstva, u svrhu daljeg razvoja donorskog i transplantacionog programa formalizuje potpisivanjem ugovora o institucionalnoj i tehničkoj saradnji između Kliničko-bolničnog centra Zagreb i KCCG.
U Kliničkom centru posljednja transplantacija bubrega urađena je prije gotovo dvije godine, dok je, kako su Pobjedi ranije rekli iz Kliničkog centra, na listi 50 potencijalnih primaoca tog organa, a šest osoba čeka na jetru, a jedna na srce.
Kada su u pitanju djeca, do sada je transplantacija bubrega urađena kod njih osmoro, dok se dvoje mališana nalazi na listi kao potencijalni primaoci, a četvoro je u procesu praćenja.
Od raskida ugovora sa Hrvatskom nijedna transplantacija bubrega nije urađena u Kliničkom centru, već su pacijenti upućivani u inostranstvo. Tako je za prvih šest mjeseci na transplantaciju organa van Crne Gore upućeno sedam pacijenata, od kojih petoro na presađivanje koštane srži i po jedan na transplantaciju bubrega i djelimično presađivanje jetre.
Proteklih godina bilo je dosta polemike oko zakona koji uređuje ovu oblast. 2016. usvojen je Zakon kojim se uključuje pretpostavljena saglasnost, ali je porodica imala zadnju riječ. S obzirom da taj zakon nije dao rezultate, tri godine kasnije krenulo se sa izmjenama, kojim je precizirano da se porodica više neće pitati, te da ukoliko je osoba za života dala saglasnost organi će se uzimati. Uprkos tome, u ovih godinu i po nije urađena nijedna kadaverična transplantacija. U našu zemlju urađene su svega dvije kadaverične transplantacije, odnosno presađivanje organa sa moždano umrle osobe.
Prva je urađena u decembru 2013, kada su zahvaljujući humanosti građanke iz Bara spašena tri života. Druga kadaverična transplantacija urađena je u septembru 2018. godine kada su od Beranca koji je bio vlasnik donorske kartice uzeti srce, jetra, pluća i dva bubrega.