Predsjednikova odluka od prošlog utorka, koja je rezultirala raspoređivanjem specijalnih snaga na ulicama Seula, gurnula je Južnu Koreju u politička previranja i izazvala zabrinutost među partnerima i susjedima.
Yoon je u subotu odbio pokušaj opozicije da ga svrgne s vlasti nakon što je nekoliko poslanika bojkotovalo proces glasanja u parlamentu.
Međutim, opozicija je rekla da će novi prijedlog podnijeti ove sedmice.
Bae Sang-up, zvaničnik ministarstva, rekao je na parlamentarnom saslušanju da je zabranio Junu da napusti zemlju, nakon zahtjeva policije, tužilaca i agencije za borbu protiv korupcije.
Visoki zvaničnik Nacionalne policijske agencije u ponedjeljak je rekao novinarima da bi policija mogla čak i uhapsiti predsjednika ako se ispune svi uslovi.
Aktuelni predsjednik u Južnoj Koreji ima imunitet od krivičnog gonjenja dok je na vlasti ali on ne vrijedi kada su u pitanju sumnje u pobunu ili izdaju.
To znači da bi Juna mogla ispitati i pritvoriti policija zbog njegovog dekreta o vanrednom stanju. Ipak, mnogi posmatrači sumnjaju da će ga policija zaustaviti silom, jer postoji mogućnost velikih sukoba s predsjedničkom bezbjednosnom službom.
Kad je prošle sedmice proglasio vanredno stanje, Jun je parlament nazvao "brlogom kriminalaca" i obećao da će eliminisati "besramne pristalice Sjeverne Koreje".
Junova odluka da proglasi vanredno stanje trajala je samo šest sati jer je Narodna skupština izglasala poništenje te mjere.