Tokom cjelokupnog festivala, biće prikazano više od 60 ostvarenja, pri čemu će u glavnoj selekciji, u konkurenciji za Zlatnu palmu biti 24 filma. Prvi će biti prikazan sjutra – riječ je o premijeri novog filma Leosa Karaksa “Anet”.
U žiriju, koji će odlučivati o ovogodišnjim dobitniku, a kojem će predsjedavati američki reditelj Spajk Li, biće glumci Megi Džajlenhal i Tahar Rahim, francusko-senegalska rediteljka Mati Diop, južnokorejski glumac Song Kang-Ho, muzičarka Milen Farmer i autori Kleber Mendosa Filiju, Džesika Hausner i Melani Loran.
U nastavku predstavljamo filmove koji se ove godine nalaze u konkurenciji za Zlatnu palmu.
“Francuska depeša” (Ves Anderson)
103 minuta, premijera: 6. jul
Novo, deseto ostvarenje Vesa Andersona priča je koja počinje smrću glavnog urednika u ispostavi američkih novina u izmišljenom francuskom gradu. Usljed novonastalih okolnosti, članovi reakcije moraju izabrati tri priče koje će se naći u komemorativnom izdanju lista, a koje su ispričane tokom ostatka filma. Uloge tumače brojna renomirana holivudska imena, među kojima i Benisio del Toro, Edrijen Brodi, Frensis Mekdormand, Bil Mari i Oven Vilson.
“Dan zastave” (Šon Pen)
108 minuta, premijera: 10. jul
Ovogodišnje izdanje Kanskog festivala donosi jubilej za Šona Pena – tri decenije od njegove rediteljske premijere na toj smotri. Ovog puta, on će u Kanu predstaviti dramu “Dan zastave”, u kojoj glavnu ulogu tumači njegova ćerka Dilan Pen. Ostvarenje je zasnovano na memoarima Dženifer Vogel i priči o njenom odnosu sa problematičnim ocem – čiju ulogu tumači Šon Pen.
“Petrov ima grip” (Kiril Srebrenikov)
145 minuta, premijera: 12. jul
Ime Kirila Srebrenikova prošle je godine bilo u fokusu kada je osuđen na trogodišnju zatvorsku kaznu zbog pronevjere državnog novca. Sam reditelj odbacio je optužbe, a dio ruske javnosti smatra kako je riječ o kazni zbog njegovih političkih stavova. U Kanu će premijerno biti prikazan njegov film “Petrov ima grip”, u čijem je središtu dan strip crtača i njegove porodice u postsovjetskoj Rusiji.
“Tri sprata” (Nani Moreti)
119 minuta, premijera: 11. jul
U Kanu već decenijama prisutni italijanski reditelj i glumac, ovog će se puta predstaviti dramom “Tri sprata”. Riječ je o adaptaciji istoimenog romana izraelskog autora Neva Eškola, a u središtu radnje filma, smještenog u Italiji, tri su porodice koje žive na različitim spratovima u istoj stambenoj zgradi. Uz Moretija, glavne uloge, između ostalih, tumače Rikardo Skarmaćo, Margerita Baj i Alba Rorvaher.
“Bergmanovo ostrvo” (Mia Hansen Love)
105 minuta, premijera: 11. jul
Mia Hansen Love treći put će kao rediteljka biti prisutna u Kanu, a ovog puta predstaviće film u kojem jednu od glavnih uloga tumači Tim Rot. Priča govori o paru sineasta koji odlaze na ostrvo na kojem je svojevremeno inspiraciju nalazio Ingmar Bergman. Na tom mjestu, njih dvoje otkrivaju kako granice između stvarnosti i fikcije mogu da nestanu.
“Pariz, 13. distrikt” (Žak Odijar)
106 minuta, premijera: 14. jul
Francuski reditelj vraća se u Kan nakon šest godina, kada je sa “Dipanom” osvojio Zlatnu palmu. Riječ je o ljubavnoj priči u čijem su fokusu četiri osobe – prije svega prijatelji, a povremeno i ljubavnici. Film je sniman u francuskoj prijestonici tokom trajanja pandemije koronavirusa, u drugoj polovini prošle godine.
“Anet” (Leos Karaks)
140 minuta, premijera: 6. jul
“Anet” je prvi Karaksov dugometražni film nakon devet godina. Riječ je o mjuziklu o stend-ap komičaru i njegovoj ženi sopranistkinji, čiji se glamurozan život mijenja iz korijena rođenjem ćerke Anet. U filmu kojim će biti i otvoren festival, glavne uloge tumače Marion Kotijar i Adam Drajver.
“Benedeta” (Pol Verhoven)
127 minuta, premijera: 9. jul
Neumorni Pol Verhoven ni u devetoj deceniji ne posustaje, a ovog puta predstavlja ostvarenje “Benedeta”, kao reditelj i scenarista. Film je zasnovan na knjizi Džudit Braun “Neskromna djela: život opatice lezbijke u renesansnoj Italiji”. Priča je smještena u 17. vijek, a počinje dolaskom nove monahinje u italijanski samostan, gdje započinje ljubavnu vezu sa drugom ženom.
“Priča moje žene” (Ildiko Enjedi)
169 minuta, premijera: 14. jul
Rediteljka koja je obilježila Berlinale 2017. godine, na ovogodišnjem Kanskom festivalu predstaviće se romantičnom dramom “Priča moje žene”. U pitanju je adaptacija romana Milana Fusta, smještena u dvadesete godine prošlog vijeka. Priča počinje tako što se pomorac Jakob Stor kladi sa prijateljem da će se vjenčati sa prvom ženom koja uđe u kafanu u kojoj sjede.
“Heroj” (Asgar Farhadi)
127 minuta, premijera: 13. jul
Slavni iranski reditelj i dvostruki dobitnik Oskara u decembru je snimio film “Heroj”, o čijem scenariju nije želio iznositi više detalja uoči premijere. U centru pažnje je bivši zatvorenik koji po izlasku na slobodu postaje junak zajednice. Glavna uloga pripada mladom iranskom glumcu Amiru Žadidiju.
“Fraktura” (Katrin Korsini)
98 minuta, premijera: 9. jul
Dvadeset godina nakon što se njeno ime prvi put našlo u konkurenciji za Zlatnu palmu, Katrin Korsini sada se predstavlja dramom u kojoj glavne uloge tumače Valerija Bruni Tedeski i Marina Fois. Radnja se dešava u bolnici, tokom velikog protesta žutih prsluka u Parizu, gdje će susret dvije žene sa povrijeđenim demonstrantom uticati na rušenje predrasuda.
“Najgora osoba na svijetu” (Joakim Trir)
121 minut, premijera: 8. jul
Joakim Trir na Kanski festival dolazi sa posljednjim dijelom njegove Oslo trilogije. “Najgora osoba na svijetu” je film koji preispituje smisao ljubavi i postojanja, a prati četiri godine života mlade žene Džuli, čiju ulogu tumači Renata Reinsve. Zanimljivo je kako u pomenutom ostvarenju glumi i Anders Danijelsen Lie, kojem pripada jedna od glavnih uloga i u “Bergmanovom ostrvu”.
“Titan” (Žulija Dukurno)
108 minuta, premijera: 13. jul
Francuska rediteljka mlađe generacije na Kanskom festivalu će se predstaviti filmom u kojem glavnu ulogu tumači Vensan Lindon. U prvim najavama, film je opisan kao triler zasnovan na misteriji. Priča počinje tako što carinici na aerodromu pronalaze povrijeđenog mladića, koji se već deceniju vodi kao nestao. Preuzima ga otac, vjerujući kako je noćnoj mori došao kraj. Ipak, uporedo sa tim, u njihovom susjedstvu počinje serija okrutnih ubistava.
“Odjeljak broj šest” (Juho Kuosmanen)
107 minuta, premijera: 10. jul
Još otkad je sa diplomskim filmom osvojio najznačajnija priznanja nacionalne filmske akademije, Kuosmanenov svestrani rad, od kinematografije, preko pozorišta do opere, pobuđuje veliku pažnju finske javnosti. Film “Odjeljak broj šest” njegov je drugi dugometražni film, čija priča počiva na motivima istoimenog romana tamošnje autorke Roze Liksom. Dok putuju vozom ka arktičkom krugu, dvoje stranaca se upoznaju i zbližavaju, a to će putovanje do kraja filma u potpunosti promijeniti njihove živote.
“Nitram” (Džastin Karzel)
110 minuta, premijera: 16. jul
Karzel, koji je u Kanu debitovao 2015. godine sa “Magbetom”, ovog ljeta dolazi sa pričom o masakru u Port Arturu iz 1996. godine. Dvadesetdevetogodišnji Martin Brajant je u pomenutom mjestu na Tasmaniji tada usmrtio 35 ljudi, a reditelj je poručio kako je – radeći na filmu – i sam želio pronići do uzroka i okolnosti samog događaja. Glavnu ulogu tumači američki glumac Kejleb Lendri Džouns, a dio ekipe su i Džudi Dejvis i Entoni Lapalja.
“Vozi moja kola” (Rjusuke Hamaguči)
179 minuta, premijera: 11. jul
Japanski reditelj i scenarista na Kanski festival dolazi sa filmom inspirisanim istoimenom Murakamijevom kratkom pričom iz zbirke “Muškarci bez žene”. Priča počinje tako što vremešni usamljeni glumac traži šofera. Najprije sa tom ponudom odlazi kod svog automehaničara, koji mu za pomenuti posao preporučuje dvadesetogodišnju djevojku. Uprkos skepsi, između njih dvoje razvija se poseban odnos.
“Sve je bilo u redu” (Fransoa Ozon)
113 minuta, premijera: 7. jul
Fransoa Ozon ovog je puta okupio ekipu uglavnom iskusnih glumaca koje predvode Sofi Marso, Andre Dosoje i Šarlot Rempling. Priča se zasniva na ličnoj drami Emanuele, koja je suočena sa očevom željom da skrati njegov život, pošto je, usljed bolesti, ostao nepokretan. Ozonov novi film inspirisan je radnjom istoimenog romana Emanuele Bernhajm i može se reći kako film, zapravo, predstavlja posvetu preminuloj književnici, koja je početkom vijeka pisala scenarije za dva filma pomenutog reditelja.
“Casablanca Beats” (Nabil Ajoš)
101 minut, premijera: 15. jul
Ajošev povratak u Kan nakon devet godina, po mnogo čemu je bitan za marokansku kinematografiju – najprije zbog činjenice da je riječ o prvom tamošnjem filmu koji će biti u konkurenciji za Zlatnu palmu još od 1962. godine. “Casablanca Beats” tretira temu suprotstavljanja tradiciji putem hip-hop muzike, a glavni akteri su polaznici kulturnog centra i njihov učitelj, nekadašnja lokalna rep zvijezda.
“Ahedovo koljeno” (Nadav Lapid)
109 minuta, premijera: 7. jul
Izraelsku kinematografiju u glavnoj selekciji Kanskog festivala predstavljaće Nadav Lapid, koji u filmu “Ahedovo koljeno” govori o reditelju koji vodi dvije životne borbe – jednu protiv nečega što definiše kao smrt slobode, a drugu protiv majčine smrti.
“Lingui” (Mahamat Saleh Harun)
87 minuta, premijera: 8. jul
Film jednog od najznačajnijih savremenih afričkih reditelja preispituje kontroverznu temu abortusa u Čadu. U fokusu priče su životi pobožne Amine i njene petnaestogodišnje ćerke Marije, koja obznanjuje kako je trudna. Kao rješenje, ona vidi abortus, ali to nije izvodljivo u društvu u kojem je on zabranjen i moralno neprihvatljiv.
“Crvena raketa” (Šon Bejker)
128 minuta, premijera: 14. jul
Deveto dugometražno ostvarenje američkog reditelja ima elemente komedije i drame, a glavna uloga pripada Sajmonu Reksu. On tumači lik prevaziđene porno zvijezde koja se vraća u rodno mjesto – mali grad u Teksasu, gdje, kako se ispostavlja, baš i nije dobrodošao. Riječ je o još jednom u nizu filmova u selekciji koji su snimani tokom pandemije koronavirusa, uz strogo poštovanje mjera.
“Memorija” (Apičatpong Virasetakul)
136 minuta, premijera: 15. jul
Novo ostvarenje dobro poznatog protagonist Kanskog festivala rađeno je u koprodukciji šest država sa četiri kontinenta. U pitanju je drama o turistkinji iz Škotske, čiju ulogu tumači Tilda Svinton, koja tokom proputovanja Kolumbijom počinje da čuje čudne zvukove i, kako vrijeme odmiče, da sve češće razmišlja o njima. Uz “Memoriju”, Svinton tumači jednu od glavnih uloga i u filmu “Francuska depeša”.
“Frans” (Bruno Dumon)
134 minuta, premijera: 15. jul
Vlasnik dva kanska Gran prija Bruno Dumon u filmu “Frans” predstavlja priču o poznatoj TV voditeljki koja, usljed različitih događaja, doživljava degradaciju. Želeći da što prije to prevaziđe, očajnički težeći da se vrati ranijem pozivu, ona postaje akterka niza bizarnih i ironičnih situacija.
“Nemirni” (Žoakim Lafos)
137 minuta, premijera: 16. jul
Lafos, čiji je film “Poslije ljubavi” već bio u selekciji 2012. godine, ovog puta predstavlja dramu o zaljubljenom paru koji nastoji da prebrodi izazov bipolarnog poremećaja. Glavne uloge tumače francuski glumci Demijen Bonar i Lejla Behti, pri čemu likovi u filmu nose identična imena.