Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Za doček Nove godine ugostiteljski objekti će raditi do 1 sat poslije ponoći, do 12. januara do 22h i bez muzike

Pratite UŽIVO na Portalu Analitika

Za doček Nove godine ugostiteljski objekti će raditi do 1 sat poslije ponoći, do 12. januara do 22h i bez muzike

Vlada Crne Gore donijela je set mjera koje će važiti od 3o.decembra do 12. januara, saopštile je ministarka Jelena Borovinić-Bojović. 

Za doček Nove godine ugostiteljski objekti će raditi do 1 sat poslije ponoći, do 12. januara do 22h i bez muzike Foto: Schreenchot
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

"Radno vrijeme ugostiteljskih objekata za novogodišnju noć do jedan sat poslije ponoći, uz posjedovanje kovid potvrde", kazala je Borovinić-Bojović. 

"Naglašavamo da je tog dana izvođenje muzike ili uz emitovanje sa akustičnih uređaja dozvoljeno u terminu od 20-1 sat poslije ponoći", kazala je Borovinić-Bojović. 

Tokom ostalih dana dok traju novouvedene mjere, ograničeno će biti radno vrijeme ugostiteljskih objekata do 22 sata, uz posjedovanje Kovid potvrda, a tokom kompletnog radnog vremena zabranjeno je emitovanje muzike uživo ili sa zvučnika. 

Zabranjuje se održavanje svadbi, rođendana, žurki, muzičkih festivala i drugih privatnih proslava.

Zabranjuju se okupljanja stanovništva u zatvorenim javnim mjestima (javne priredbe, politički skupovi, stručni, naučni i drugi skupovi) osim za potrebe obavljanja radnih i službenih aktivnosti, uz poštovanje osnovnih mjera, uz Kovid potvrdu.

Zabranjuju se sve posjete licima u ustanovama za kolektivni smještaj.

Zabranjuje se rad dječijih igraonica i teretana. Rad kladionica je dozvoljen uz Kovid potvrdu.

U tržnim, poslovnim centrima čija je površina preko hiljadu m2 i koji u svom sastavu imaju više od tri poslovna subjekta, dozvoljeno je prisustvo jedne osobe na 10m2 i to uz poštovanje osnovnih mjera i uz obavezno posjedovanje Kovid potvrde.

U vjerskom objektu dozvoljeno je obavljanje vjerskog obreda uz prisustvo jedne osobe na 10m2, uz obavezno nošenje zaštitne maske koja pokriva nos i usta i poštovanje odstojanja, kao i uz obavezno posjedovanje Kovid potvrde.

Posjete ustanovama kulture (pozorišta, bioskopi, muzeji, galerije) dozvoljene su uz posjedovanje Kovid potvrde.

Zabranjuje se prisustvo gledalaca tokom takmičenja u zatvorenim sportskim objektima.

U otvorenim sportskim objektima tokom održavanja sportskih takmičenja dozvoljeno je prisustvo gledalaca i to samo jedne četvrtine ukupnog broja sjedišta, uz uslov da po dva sjedišta između gledalaca budu slobodna, uz obavezno nošenje zaštitne maske koja pokriva nos i usta, uz posjedovanje jednog od četiri dokaza iz Kovid potvrde.

Predlaže se svim zaposlenima u javnoj upravi, privrednim društvima i preduzetnicima da organizuju rad od kuće, uz obavezno organizovanje dežurstava i obezbjeđivanje nesmetanog procesa rada.

Preporuka svim građanima je da predstojeće praznike provedu u krugu svoje porodice.

Podsjećamo, Kovid potvrda podrazumijeva:

1) da je osoba potpuno vakcinisana propisanim brojem doza vakcine protiv koronavirusa, koji je izdat od ovlašćene zdravstvene ustanove i da od druge doze vakcine nije prošlo duže od šest mjeseci;

2) negativnog rezultata PCR testa na novi koronavirus (SARS-CoV-2), koji je izdat od registrovane laboratorije i nije stariji od 72 sata;

3) pozitivnog rezultata PCR testa na koronavirus (SARS-CoV-2), koji je izdat od registrovane laboratorije i koji je stariji od 10 dana, a nije stariji od šest mjeseci od dana izdavanja rezultata ovog testa; ili

4) negativnog rezultata brzog antigenskog testa na korona virus koji nije stariji od 48 sati.

Uslovima za ulazak u Crnu Goru od 2. januara 

Od 2. januara 2022. godine pooštravaju se uslovi za ulazak u Crnu Goru.

Crnogorski državljani i stranci mogu da uđu preko svih graničnih prelaza uz posjedovanje jednog od dva dokaza iz COVID potvrde:

1. Da je osoba potpuno vakcinisana propisanim brojem doza vakcina protiv koronavirusa, i da od druge doze vakcine nije prošlo više od šest mjeseci.

Ili uz

2. Dokaz da je osoba preboljela Kovid-19 (prošlo ne manje od 10 dana i ne više od 180 dana od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa)

U oba slučaja, lice mora da posjeduje ili negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata ili brzi antigenski koji nije stariji od 48 sati. To znači da više nije moguć ulazak u Crnu Goru samo sa negativnim testom.

Državljani Crne Gore i stranci sa privremenim boravkom mogu da uđu u zemlju bez ovih dokaza, ali uz određivanje samoizolacije u trajanju od 10 dana koju je moguće prekinuti najranije nakon tri dana poslije negativnog PCR testa.

Ministarstvo predložilo strže mjere

Ministarka Jelena Borovinić-Bojović istakla je da je Ministarstvo zdravlja predložilo strože mjere. Predlog je bio zatvaranje ugostiteljskih objekata, i zabrana proslava, čak i za novogodišnju noć. 

"Dugim dogovorom i sastankom, Vlada je donijela ove mjere", poručila je Borovinić-Bojović. 

Istakla je da nije povećana hospitalizacija, ali i naglasila da trenutno imamo novi soj koronavirusa - Omikron. 

Ona je istakla da je dio ljekara iz bolnica povučen u domove zdravlja, kako bi pomogli kolegama na primarnom nivou. 

Ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić kazao je da je donijeta teška odluka, koja može imati veliki uticaj na privrednike koji su investirali novac u pripremu za Novu godinu.

"To je sigurno veliki pritisak na njih, ali je veliki pritisak i na zdravstvo. Ministarka je u želji da zaštiti one koji su na prvoj liniji odbrane predložila mjere koje su mnogo restriktivnije od usvojenih", istakao je Spajić.

Smatra da je nađen najbolji kompromis i da su usvojene mjere one koje će dati razultat.

"Dozvolili smo da ljudi proslave i ugostitelji ipak imaju ispunjenje investicija, ali morali smo da brinemo o zdravlju građana koje je uvijek na prvom mjestu", poručio je Spajić.

Kontrole će, prema riječima ministarke zadravlja, biti rigorozne narednih dana, jer "nijedna mjera ne može biti efikasna bez dobre kontrole".

Na pitanje da li je novim mjerama zabranjeno okupljanje ispred vjerskih objekata za Badnji dan i Božić, Borovinić Bojović je kazala:

"Naravno, svako okupljanje je epidemiološki rizik. Pitanje je van konteksta jer mjere su precizne", rekla je ona.

Stopa obolijevanja izuzetno visoka u nekoliko opština

Direktor INZ-a, Igor Galić je istakao da se bilježi portast broja novooboljelih.

"Poseban oprez se savjetuje građanima Tivta, Kotora, Podgorice i Cetinja, jer je u ovim opštinama stopa obolijevanja izuzetno visoka", kazao je Galić.

Apelovao je na građane da praznike provedu u svojim domovima i na taj začin zaštite sebe i svoje najbliže. 

Ministarka zdravlja istakla je da će inspekcije raditi u duplim smjenama i dati maksimum u kontroli mjera. 

Ministar Spajić je istakao da "kontrola mjera nije čarobni štapić", i pozvao građane da poštuju mjere. 

"Odgovornost pojedinca je 99 posto", kazao je Spajić. 

"Đukanoviću želim da brzo ozdravi"

Nakon novinarskog pitanja ko je pisao saopštenje upućeno predsjedniku Crne Gore, i da li je ministarka ponosna na takvo saopštenje, u kojem su Milu Đukanoviću poželjeli oporavak i "malo manje vremena provodi na epidemiološki rizičnim mjestima gdje zaraza vreba, poput kafanskih noćnih provoda i da tamo manje pjeva, dok građane licemjerno poziva da se ponašaju odgovorno". 

Ministarka je istakla da ona ne govori novinarima kako da pišu i dodala: 

"Naravno, pozdravljam sve napore predsjednika države da se epidemiološka situacija reguliše i opet budu brojke kakve su bile. Imam najbolju želju i namjeru da on brzo ozdravi i vrati se aktivnostima", kazala je Borovinić-Bojović. 

Obustavljeni odmori medicinarima Doma zdravlja Podgorica

Na pitanje da li je direktor Doma zdravlja Podgorica, Danilo Joković, obustavio odmore zdravstvenim radnicima. 

"Ne mogu da kažem u ovom trenutku tačno, ali ne bi me čudilo, s obzirom na situaciju", kazala je Borovinić-Bojović i istakla da je sada važan svaki zdravstveni radnik. 

Istakla je da očekuju da će u narednim danima u svim resorima, zbog pozitivnog Kovid testa, veliki broj zaposlenih "biti van stroja". 

Najviše zaraženih među populacijom mlađom od 40 godina

Najviše zaraženih je među populacijom mlađom od 40 godina, kazao je Igor Galić. 

"Oni najviše su bili u cirkulaciji, a stariji su u većem procentu vakcinisani", kazala je Borovinić-Bojović. 


Portal Analitika