Monografija istaknutog likovnog umjetnika Branislava Bana Sekulića predstavljena je sinoć u Dvorcu Petrovića u Podgorici. Uz slikara, na promociji su govorile istoričarke umjetnosti Ljiljana Zeković i Petrica Duletić
Monografija predstavlja presjek višedecenijskog stvaralaštva Branislava Bana Sekulića, a realizovana je u izdavaštvu Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore. Urednica monografije je Maja Dedić, koja je ujedno i kustoskinja retrospektivne izložbe koju ova monografija prati.
Istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković istakla je da ono što izdvaja kreativnu personalnost Sekulića je likovna interpretacija koja kroz realne vrijednosti oživljava metalingvističku svijest apstraktnih fenomena.
“Njegovo djelo figurativnog prosedea nema pandan u crnogorskoj savremenoj umjetnosti. Jedinstveno i samosvojno, blisko je metafizičkom neoromantizmu, u kojem priroda i čovjek otvaraju put bajkovitosti, ljepoti i čarolijama Mediteranskog podneblja, gdje se susrijeću duhovi prošlih i sadašnjih vremena”, kazala je Zeković.
Duletić je kazala da je Sekulić pravi majstor u prikazivanju drhtave i tople mediteranske atmosfere.
“Taj titravi rukopis on gradi iz više slojeva tačkastih struktura, prenoseći slojevitost nastanka djela na slojevitost sadržaja pojedinog rada. Naglasak je stavljen na sam slikarski potez. Ritam je jedna od prepoznatljivih karakteristika Sekulićevog slikarstva. Tu vrstu ritma možemo nazvati senzualnim, jer ima tendenciju određenog kružnog kretanja, sinetičko tačkasto širenje, bez privilegovanog središta. U ovim djelima primjetno je da je upravo ritam, harmonično ukomponovan sa odnosom linearnog i hromatskog”, kazala je Duletić.
Branislav Sekulić izrazio je zahvalnost kompletnom timu Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore naglašavajući da mu posebnu čast čini upravo to što je njegova monografija prvo izdanje MSUCG.
Podsjetimo, u Dvorcu Petrovića u toku je retrospektivna izložba djela Branislava Sekulića koja će biti otvorena do 26. januara.