Iz Vlade podsjećaju su predstavnici SDP-a bili članovi Tenderske komisije za privatizaciju KAP-a, Elektroprivrede, Rudnika uglja Pljevlja i Rudnika boksita Nikšić i da su učestvovali u radu radnih grupa formiranih da sagledaju i predlože rješenja za ključna pitanja privatizacije.
- Članovi Vlade - predstavnici SDP-a, podržali su usvajanje Strategije privatizacije KAP-a, kojom su, između ostalog, bili definisani i kriterijumi kvalifikovanosti, koji su se kasnije, bez ikakve izmjene, našli u tenderu za prodaju akcija KAP-a. Kriterijumi su bili definisani tako da se obezbijedi da KAP preuzme investitor koji ima najmanje tri godine iskustva i proizvodnju bar na nivou koju je imao KAP u to vrijeme, dakle, od najmanje 120 hiljada tona aluminijuma godišnje, odgovorili su iz Vlade na zahtjev agencije Mina-business da se prokomentarišu tvrdnje lidera SDP-a, Ranka Krivokapića.
Krivokapić je ranije danas rekao da su Njemci konkurisali na tenderu za KAP, ali je bilo malo pomjeranja granica na tenderu da ne bi oni ušli.
Iz Vlade su dodali da je uslove, prema analizi BNP Paribas-a, ispunjavalo više desetina kompanija koje se bave proizvodnjom aluminijuma.
U procesu privatizacije KAP-a, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske banke za rekonstrukciju, u svojstvu savjetnika angažovan je renomirani konzorcijum, koji su činili specijalizovane kompanije iz evropskih zemalja - BNP Paribas iz Francuske, CRU iz Velike Britanije – za investiciona i tehnološka pitanja, URS iz Velike Britanije-za pitanja zaštite životne sredine, IKRP Rokas iz Grčke– za pravna pitanja i BC Excel/Ernest&Yang - za finansijska pitanja.
- Osim što je pripremio niz analiza i izvještaja, uključujući i Tenderska pravila, savjetnik je preporučio i potpisivanje Ugovora o prodaji akcija KAP-a, podjećaju iz Vlade.
Činjenica je, kako su dodali, da je KAP bio među kompanijama iz aluminijumske industrije koje su plaćale najskuplju prosječnu cijenu električne energije u svijetu.
- Ta cijena je 2007. i 2008. godine bila daleko veća od one koju gospodin Krivokapić navodi i iznosila je 50,5 eura, odnosno 48,5 eura po megavat satu. Zato je potpuno razumljiva težnja vlasnika KAP-a, ma ko to bio, da sudbinu ove fabrike vezuje za obezbjeđenje sigurnog i pouzdanog izvora električne energije, naveli su iz Vlade.
Krivokapić je gostujući u emisiji Odgovoran odgovor, Radija Crne Gore, kazao da loša privatizacija, kao što je u slučaju KAP-a, ukazuje samo na ogromno neznanje ili korupciju.
Komentari (0)
Želite da podijelite Vaše mišljenje sa čitaocima? Napišite komentar i započnite diskusiju.