Društvo

Preko 40 odsto odraslih u Crnoj Gori konzumira duvanske proizvode

Prevalenca pušenja u Crnoj Gori je i dalje veoma visoka, i iznosi 40,4%, sa sličnim procentima za muškarce i žene (40,2%, odnosno 40,7%). I intenzitet pušenja je visok, što potvrđuje činjenica da je broj cigareta koji se, u prosjeku, dnevno konzumira 19,7. To je pokazalo Istraživanje o upotrebi duvanskih proizvoda i mjerama politike ograničenja pušenja u Crnoj Gori koje je sproveo Institut za socio-ekonomske analize (ISEA).

Preko 40 odsto odraslih u Crnoj Gori konzumira duvanske proizvode Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanje je podrazumijevalo analizu podataka ankete o upotrebi duvanskih proizvoda koja je sprovedena u drugoj polovini 2019. godine, a njom je bilo obuhvaćeno ukupno 1000 punoljetnih ispitanika. Posebno su predstavljeni ekonomski aspekti, koji podrazumijevaju izdatke pušača na duvanske proizvode, kao i efekti primjene mjera usmjerenih na ograničenje upotrebe duvana (prevencija i odvikavanje, izloženost duvanskom dimu i promocija duvanskih proizvoda). Samo je 10,9 % pušača pokušalo da prestane sa pušenjem u posljednjih 12 mjeseci, a većina je to učinila iz zdravstvenih razloga (52,9 %). Takođe, pokazano je da pušači, u prosjeku, mjesečno izdvajaju 11,4 % prihoda domaćinstva na cigarete. Prosječna cijena cigareta iznosi 1,82 EUR po paklici.

"Izloženost pasivnom pušenju je veoma prisutna, kako na poslu, tako i u kućnom ambijentu. Možda postoji i nerazumijevanje štetnosti pasivnog pušenja, jer 4 od 5 ispitanih nepušača dozvoljava pušenje u svojoj kući. Ohrabruje da kontrolne politike upotrebe duvanskih proizvoda imaju podršku javnosti, jer 50% ispitanika podržava mjere predviđene ovim politikama. Ovo su samo ključni rezultati analize, a pozivamo sve zainteresovane da na našem sajtu preuzmu cjelokupno istraživanje i upoznaju se sa ostalim podacima (iseamne.com)", saopšteno je iz ISEA-e.

Povodom predstavljanja rezultata istraživanja, NVO ISEA je u prethodnom periodu organizovala i online okrugli sto, kojem su prisustvovali svi važni subjekti, čije je djelovanje vezano za politiku oporezivanja duvana i ostalih mjera vezanih za potrošnju duvana u Crnoj Gori (Ministarstvo finansija, Agencija za duvan, MONSTAT, civilni sektor), kao i predstavnici Instituta ekonomskih nauka iz Beograda, koji su regionalni koordinatori projekta. Nakon predstavljenih rezultata, učesnici su se u diskusiji složili da su ovakva istraživanja veoma korisna, jer daju osnov za donošenje politika i strategija, zasnovanih na činjenicama. Oni su zajednički predložili i preporuke za dalje djelovanje, koje se odnose na potrebu postepenog povećanja cijena, kroz odgovarajuću akciznu politiku. Važno je i sistemsko praćenje donešenih politika, kako bi njihova implementacija bila učinkovitija. Posebno je značajno o štetnosti pušenja edukovati mlađe ciljne grupe, ali i organizovati medijske kampanje o podizanju svijesti.


Portal Analitika