- Kao mediteranska zemlja, bogata suncem i jedinstvenom prirodom, Crna Gora privlači brojne turiste iz svih krajeva svijeta koji sa sobom nose različite navike, očekivanja, kulturne obrasce. Sve to potrebno je objediniti u jedinstvenu turističku ponudu i uslugu, koja je istovremeno i tradicionalna i moderna, i prije svega sadržajna - naveo je Kašćelan.
Prema njegovim riječima, Prijestonica Cetinje je u projektu „Open Tourism“prepoznala priliku da unaprijedi turistički proizvod i usluge.
- Njegov glavni cilj bio je razvoj inovativnih strategija za održivi turizam u programskom području i promocija novog pristupa zasnovanog na odnosu između posjetilaca i lokalnih zajednica. Ukupan budžet projekta iznosio je oko 937 hiljada eura, od čega je 85 odsto finansirala Evropska unija - pojasnio je Kašćelan.
Ovaj značajan projekat, kako je ocijenio, trebalo bi da učvrsti dobre veze i tradicionalna partnerstva između Crne Gore, Italije i Albanije, ali i da otvori neke nove puteve prekogranične turističke saradnje koja će povezati jedinstvena kulturna nasljeđa, vanredno lijepe predjele, bogate gastronomije, turiste, privrednike i lokalne zajednice.
- Cilj projekta Open Tourism jeste da podstakne ekonomski i društveni razvoj, te da se putem integrisane marketinške strategije poveća atraktivnost prirodnih i kulturnih dobara, da se kreiraju inovativni proizvodi i servisi, obezbijede pravovremene i sadržajne informacije, i ponudi visokokvalitetna turistička usluga koja je prilagođena savremenom gostu - naveo je Kašćelan.
Poseban benefit projekta, kako je kazao, jeste ponuda „skrojena“ prema potrebama turiste, kako bi se u mjestu odmora osjetio kao njegov stanovnik, a ne kao gost.
Projekat je u saglasju i sa politikama u turizmu koje razvija lokalna administracija, koja vjeruje da savremenom turisti treba ponuditi mnogo više od hotelskog smještaja u jednom mjestu.
- Vjerujemo da u tom smislu projekat Open Tourism ima budućnost i svakako ćemo prilikom razvijanja turističke strategije imati u vidu ovu prekograničnu platformu kao odličan servis za unaprjeđenje naše turističke ponude - zaključio je Kašćelan.
Kroz projekat Open Tourism realizovano je više alata i materijala među kojima su najznačajniji - mape sa itinererima, promotivni video, brošura, ali i mobilna aplikacija. Kroz mobilnu aplikaciju predstavljene su sve ponuđene usluge i svi uključeni regioni, a omogućena je i njena nadogradnja i međusobna promocija svih uključenih partnera.
U projekat „Open Tourism“, osim Prijestonice Cetinje, bile su uključene partnerske organizacije – italijanske Unione delle Terre del Mare e del Sole, Unione dei Comuni delle Sorgenti del Biferno i Porto Cesareo, kao i grad Fier i nevladina organizacija CEDIR iz Albanije.