To je zaključak najduže i najskuplje istrage u istoriji britanskog pravosuđa o jednom od najvažnijih trenutaka trideset godina dugog sukoba u Sjevernoj Irskoj.
Objavljujući detalje izvještaja, britanski premijer Dejvid Kameron, rekao da nijedan od ubijenih civila nije bio naoružan, da vojnici nisu izdali nikakva upozorenja, a da su neke od žrtava pokušavale da pobjegnu od nasilja ili pomognu ranjenim ljuduima kada su bile ubijene.
Kameron je rekao da su zaključci izveštaja "šokantni" pri čemu se izvinio u ime vlade i zemlje.
On je takođe rekao da je istraga utvrdila da je prvi hitac te "Krvave nedelje" ispalio britanski vojnik, mada je dodao da nije bilo ikakvog predumišljaja.
"Krvava nedelja" je rezultirala velikim skokom popularnosti IRA-e koja je tada bila glavna organizacija koja se borila protiv britanske uprave nad pokrajinom.
Istraga je počela 1998. godine i koštala je oko 200 miliona funti.
30. januara 1972. godine u gradu Londonderiju, ili Deriju, u Sjevernoj Irskoj, britanska vojska otvorila je vatru i usmrtila 13 katolika, učesnika protestnog marša, te ranila njih 14, od kojih je jedan kasnije preminuo od posljedica ranjavanja.
Vojska je oduvijek tvrdila da je na nju prethodno pucano, što su porodice ubijenih i ranjenih dugo osporavale.
Incident je bio odlučujući trenutrak u tri decenije dugom nasilju u pokrajini, poznatom kao "Nevolje".
BBC'ev dopisnik iz Sjeverne Irske, Mark Devenport, smatra da, iako ovo nije bio najkrvaviji dan u istoriji "Nevolja", značaj tog dana u oblikovanju budućnosti tog političkog konflikta ne može da se dovoljno naglasi.
"Krvava nedelja" dovela je do dramatičnog porasta broja pripadnika Irske republikanske armije.
"Krvava nedjelja" je također označila suspenziju sjevernoirske vlade u martu 1972, što je rezultiralo dekadama direktne vladavine Londona.
Istraga o "Krvavoj nedjelji" je otvorena 1998. godine, čije je rukovođenje tadašnji premijer Toni Bler povjerio lord Savilu, pošto je zvanična istraga odmah poslije događaja oslobodila vojsku bilo kakve krivice.