Premijera Singapura, Lorens Vong, obratio se građanima te države i poručio da je rizik od globalnog trgovinskog rata sve veću nakon carina koje su SAD uvele svim državama svijeta.
“Već sam ranije govorio da se svijet mijenja na načine koji ne idu u prilog malim, otvorenim ekonomijama poput naše. Neki su tada dovodili tu procjenu u pitanje. Ali najnovija odluka Sjedinjenih Američkih Država o tarifama ne ostavlja prostora za sumnju. Ona označava tektonske promjene u globalnom poretku", istakao je Vong.
On je poručio da je era globalizacije zasnovane na pravilima i slobodnoj trgovini je završena.
"Ulazimo u novu fazu — proizvoljniju, protekcionističku i opasniju. Decenijama je Amerika bila oslonac za slobodnotržišne ekonomije svijeta. Promovisala je slobodnu trgovinu i predvodila izgradnju multilateralnog trgovinskog sistema zasnovanog na pravilima i normama", istakao je Vong.
Taj sistem je, dodaje Vong, donio stabilnost i prosperitet bez presedana - kako svijetu, tako i samim SAD-u.
"Da budem jasan: sistem nije bio savršen. I Singapur, kao i mnoge druge zemlje, već dugo zagovaraju reforme tog sistema. Ali ono što Amerika sada radi nije reforma, to je napuštanje sopstvenog sistema. Njihov novi pristup „recipročnih tarifa“, država po država, predstavlja potpuno odbacivanje WTO okvira. SAD su Singapur svrstale u najniži tarifni razred - 10%. Dakle, trenutni direktni uticaj po nas može biti ograničen", istakao je Vong.
Ali ako i druge zemlje krenu istim putem, dodaje on, odbacujući WTO i uvodeći trgovinu po sopstvenim pravilima, od zemlje do zemlje posljedice će, poručuje, biti ozbiljne.
"To će posebno pogoditi male zemlje poput naše. Bićemo potisnuti, marginalizovani, ostavljeni po strani. Takođe, možemo očekivati snažan globalni odgovor. Singapur je odlučio da neće uvoditi kontramjere, ali ne možemo očekivati da će druge zemlje imati isti stepen uzdržanosti. Rizik od globalnog trgovinskog rata je sve veći", istakao je Vong.
Više tarife, u kombinaciji sa, kako je kazao, neizvjesnošću budućih poteza drugih zemalja, opteretiće globalnu ekonomiju.
"Trgovina i investicije će pasti. Rast će usporiti. Singapur će biti posebno pogođen, jer se snažno oslanjamo na izvoz i trgovinu. Posljednji put kada je svijet iskusio nešto slično bilo je 1930-ih. Trgovinski ratovi su tada vodili ka oružanim sukobima i — konačno — Drugom svjetskom ratu. Ne možemo sa sigurnošću reći kako će se situacija dalje razvijati. Ali moramo biti svjesni — opasnosti se gomilaju", poručio je Vong.
Globalne institucije, ističe Vong, slabe.
"Međunarodne norme se narušavaju. Sve više zemalja djeluje iz uskih, sebičnih interesa, koristeći silu i pritisak da dobiju ono što žele. Ovo je surova realnost današnjeg svijeta. Mi ćemo ostati budni. Jačaćemo svoje kapacitete. Širićemo mrežu partnerstava sa istomišljenicima. Spremniji smo od mnogih — zahvaljujući našim rezervama, jedinstvu i odlučnosti. Ali moramo biti spremni na nove udare", istakao je Vong.
Globalna stabilnost koju smo, kako kaže Vong, poznavali neće se uskoro vratiti.
"Ne možemo više računati na pravila koja su štitila male države. Dijelim ovo s vama da biste bili mentalno spremni. Da ne budete zatečeni. Ne smijemo biti uljuljkani. Rizici su stvarni. Ulog je veliki. Pred nama je teži put. Ali ako ostanemo odlučni i jedinstveni — Singapur će opstati u ovom nemirnom svijetu", zaključio je premijer Singapura.