Mjesto i vrijeme komemoracije i sahrane biće naknadno objavljeni.
Radovan Papović rođen je 1950. u Herceg Novom, gdje je završio osnovnu školu i školu za osnovno muzičko obrazovanje. Po dolasku u Titograd radi kao dirigent Simfonijskog orkestra RTV Titograd, a istovremeno je i dirigent hora KUD "Stanko Dragojević". Nakon osnivanja Muzičke akademije 1980. godine izabran je za asistenta (u honorarnom odnosu) prof. Darinke Matić-Marović za predmete Horsko pjevanje i Osnovi vokalne tehnike , gdje iste godine formira Ženski kamerni hor koji vodi sve do danas. Godine 1985. prelazi u stalni radni odnos, 1988. je izabran za docenta, 1996. za vanrednog profesora za predmete Horsko pjevanje, Osnovi vokalne tehnike i Orkestar, dirigujući i dalje sa Orkestrom RTV Crne Gore.
Prvi javni nastup Radovan Papović je imao 1979. sa Simfonijskim orkestrom RTV Titograd u okviru festivala jugoslovenskih muzičkih umjetnika Dani muzike u Budvi. Od tada sve do danas (prvo u stalnom, a zatim u honorarnom odnosu) on je sa ovim orkestrom ostvario ogroman broj koncerata u okviru redovne djelatnosti tog ansambla ili njegovim učešćem na festivalimau zemlji i inostranstvu.
Između 1985-1991. stalni je gost Simfonijskog orkestra u Mostaru, a 1992. diriguje Simfonijskim orkestrom Umjetničkog ansambla JNA u Beogradu (Rosini, Šubert, Šopen). Poslije 1990. godine, kada je sticajem niza okolnosti, posebno materijalnih problema, Simfonijski orkestar znatno prorijeđen, Papović je tokom sljedećih godina nastavio intenzivnu koncertnu djelatnost sa preostalim dijelom tog ansambla – Kamernim orkestrom RTV Crne Gore, gostujući osim u više gradova i na festivalima u Crnoj Gori, u Beogradu i Novom Sadu. Godine 1999. sa studentima gudačkog odsjeka Muzičke akademije formira Akademski kamerni orkestar koji se uspješno predstavlja javnosti. Već sljedeće godine uspijeva da realizuje projekat Muzičke akademije da se dva ansambla – Kamerni orkestar RTV Crne Gore i akademski kamerni orkestar, bar nominalno spoje.
Između 1978-1991. Papović je vodio hor KUD "Stanko Dragojević", uspješno nastupajući sa tim ansamblom u zemlji i inostranstvu (Švedska, Švajcarska, Austrija, Čehoslovačka, Italija, SSSR). Sa ovim ansamblom dobija više nagrada na najznačajnijim jugoslovenskim horskim festivalima.
Pored učešća orkestra RTV Crne Gore, akademskog kamernog orkestra ili Hora Muzičke akademije na brojnim svečanim akademijama i drugim prigodama, Radovan Papović je sa ovim ansamblima snimio više od trideset programa umjetničke muzike za potrebe RTV Crne Gore, a znatan broj koncerata direktno je prenošen. Uz učešće nekoliko poznatih solista, među kojim je i sopran Vjera Miranović-Mikić, i sa združenim Orkestrom u Beogradu je 2000. godine snimio CD Muzika na Crnogorskom dvoru sa djelima crnogorskih i stranih kompozitora XIX vijeka.
Radovan Papović je bio dirigent jasne i precizne manuelne tehnike koji osim izrazitog muzikaliteta i odnjegovanog osjećaja za stil i formu, posjeduje temperament, energiju i veliki entuzijazm prema profesiji kojoj se posvetio. Njegovo dvadesetpetogodišnje iskustvo za dirigentskim pultom obogatilo je crnogorsku muzičku scenu prezentacijom djela od kojih je znatan broj premijerno izveden u Crnoj Gori, a koja u velikom luku idu od barokne do savremene muzike, uključujući i djela crnogorskih autora. Muzička kritika, domaća i strana, pozitivno ocjenjuje umjetničke domete njegovih koncerata, navodi se na sajtu UCG.
Od osnivanja Ženskog kamernog hora Muzičke akademije (1980) pa sve do danas, Radovan Papović je našem i inostranom auditorijumu predstavio takođe širok repertoar sa djelima iz domena horske muzike, među kojima je i nekoliko opsežnih vokalnih ili vokalno-instrumentalnih djela, stranih i naših autora, koja su po prvi put izvedena u Crnoj Gori među kojima izdvajamo Pergolezijevu Stabat Mater, Vivaldijevu Gloriju, Kapleovu Troglasnu Misu, Mokranjčev Opelo, kao i djelove Liturgije, Britnove Obredne pjesme, Fjorelijevu Misu br.2, Tamindžićeve Šaljivke i dr. Ženski kamerni hor Muzičke akademije jedan je od najboljih ansambla u svom žanru i u ranijoj i u sadašnjoj Jugoslaviji o čemu, osim pozitivnih kritika na gostovanjima van Crne Gore, govore brojne nagrade iz vremena dok su još postojala jugoslovenska horska takmičenja.
Osim izvanrednih rezultata koje je ostvario sa Horom Muzičke akademije, on je 1999. formirao i Akademski kamerni orkestar koji je na više javnih izvođenja pokazao da može uspješno da djeluje za profesionalnim orkestrom RTV Crne Gore. Napisao je veliki broj aranžmana i orkestracija iz oblasti dječije, zabavne i umjetničke muzike, među kojima je i više orkestracija crnogorskih i stranih kompozitora XIX vijeka čija su djela snimljena na CD-u Muzika na Crnogorskom dvoru.