Rođen 1931. godine u Privoljnoju na sjeveru Kavkaza, Gobačov je bio lider SSSR od 1985. do 1991. godine. Tokom tog mandata, dobio je Nobelovu nagradu za mir, i to 1990. godine.
Ranije dužnosti
Član Komunističke partije SSSR postao je početkom pedesetih godina, a na Univerzitetu Lomonosov završio je pravo.
Prve veće funkcije obavljao je sedamdesetih godina, najprije kao član diplomatskog predstavništva SSSR u Belgiji, a potom i u Vrhovnom sovjetu. Veliki napredak u karijeri doživio je 1979, kada postaje član Politbiroa.
Okončao Hladni rat, uveo Glasnost, kritikovan zbog ekonomije
Nakon smrti Konstantina Černjenka, 1985. godine, Gorbačov postaje generalni sekretar KPSS, odnosno čelnik SSSR-a. Pojedini članovi KPSS govorili su tada kako je na unutarstranačkim izborima bilo i manipulacija.
Njegov mandat obilježen je brojnim pozitivnim inicijativama koje su vodile ka demokratizaciji sovjetskog društva i otopljavanju međunarodnih odnosa. Zalagao se za veće slobode i za ukidanje cenzure u samoj državi - što je bio dio reformi objedinjenih terminom Glasnost.
I zaista, u vrijeme njegove vladavine, javna kritika stranke i same države nije bila rijetkost. Pod njegovim rukovodstvom, KPSS je uvela neposredne izbore.
Kritičari su mu, međutim, zamjerali na tome što je na unutrašnjem planu tokom njegovog mandata dolazilo do velikih nestašica, pada državnih rezervi i velikog rasta državnog duga.
Za vrijeme njegove vladavine, takođe, dogodila se i katastrofa u Černobilju, nakon koje je Gorbačov izvršio čistke niza funkcionera.
Dezintegracija SSSR-a
Tokom protesta u članicama SSSR 1989. godine, koje su tada tražile nezavisnost, Gorbačov nije upotrijebio bilo kakvu silu - što je u to doba na Zapadu gledano kao izuzetno ohrabrujuć momenat.
U danima raspada SSSR, tvrdolinijaši iz KPSS pokušali su da ga zbace, u događajima poznatim pod nazivom Avgustovski puč.
Tada je Gorbačov tri dana proveo u kućnom pritvoru na Krimu u Ukrajini, nakon čega se vratio na vlast. No, u decembru iste godine je morao odstupiti, što se uzima i kao formalan kraj SSSR.
Bio kandidat za predsjednika, teško podnio smrt supruge
Tokom 1996. godine bio je kandidat za predsjednika Rusije, ali osvojio je tek jedan odsto glasova - s obzirom na to da su mnogi Rusi u njemu vidjeli 'krivca' za ekonomski krah koji je pratio raspad bivše zajednice i prve godine nakon toga.
Teško je 1999. godine podnio smrt supruge Raize Maksimove Gorbačov, koja je preminula u Njemačkoj nakon duže borbe sa leukemijom.
Znao je kritikovati Putina
Gorbačov je sredinom prve decenije ovog vijeka u nekoliko navrata kritikovao Vladimira Putina. Tokom prošle decenije znao je i hvaliti ruskog predsjednika, no posljednje što smo čuli o Gorbačovu bilo je kako je bijesan na Putina.
Naime, njegov bliski prijatelj Aleksej Venediktov istakao je krajem prošlog mjeseca kako Gorbačov smatra da je Putin 'uništio sve njegove reforme', da je 'uznemiren i ljut' i da je 'doveo NATO na vrata Rusije'.
Kako se ranije govorilo, Gorbačov je dugo imao problema sa bubrežnom bolešću.