Njegova, u četiri knjige razrađena, istorija modernog zapadnog svijeta, od Francuske revolucije do pada Sovjetskog saveza, kapitalno je djelo svjetske istoriografije, politologije i sociologije.
Istoričar Nil Ferguson je Hobsbaumove četiri knjige (Doba revolucije, Doba kapitala, Doba imperije, Doba ekstrema) označio kao početno štivo za bilo koga ko se želi baviti savremenom istorijom.
Njegova marksistička uvjerenja, kao i njegova kontroverzna pripadnost Komunističkoj partiji Britanije, čak i nakon okupacije Mađarske od strane SSSR-a, često su mnoge navodili na partikularna i nepravedna tumačenja njegovih djela.
Hobsbaumove istorijske knjige, za razliku od većine drugih, obilježava jak stilski autorski pečat, ljudsko lice i ljudski glas istoričara koji počesto priznaje da nešto ne zna i ne može znati, da nešto ne razumije i da je ograničen svojim izvorima.
Njegovo istraživanje i opservacije 18., 19. i 20. vijeka nisu puki niz činjenica, ličnosti i prevrata, nego duboka, jasna i inspirativna slika društva i života u tim vremenima. Na jednoj ćete stranici kod Hobsbauma čitati jednostavno objašnjenje komplikovanih britanskih Žitnih zakona, a par stranica dalje objasniće vam kako je živjela jedna britanska porodica iz srednje klase u 60-tim godinama 19. vijeka.
Zahvaljujući svojoj marksističkoj pozadini, neostrašćenoj, racionalnoj i potkovanoj, Hobsbaum je uvijek u haosu istorijskih previranja tražio čovjeka: šta jede, kako se oblači, kada mora ići u rat... Hobsbaum je nizanjem činjenica, izvora, svjedočanstava, te svojih oštroumnih uvida pokušavao da prošlost vidi u njenoj životnoj i društvenoj punoći.
Zato Hobsbauma mnogi označavaju kao pionira društvene istorije. Napravio je revoluciju u pristupu savremenoj istoriji izučavajući i opisujući Francusku revoluciju neodvojivo od britanske industrijske revolucije, pokazujući time da su političke promjene u društvu nemoguće bez promjena u proizvodnji.
Mnoga njegova djela prevedena su na južnoslovenske jezike. Pored kvarteta o istoriji modernog Zapada, poznata je i knjiga Nacije i nacionalizam.
Rođen je 1917. godine u jevrejskoj porodici u Aleksandriji u Egiptu, a odrastao je u Beču i Berlinu, da bi se 1933. godine preselio u London, zajedno s porodicom bježeći od nacističkih progona Jevreja.
tekst i foto: radiosarajevo.ba