Ove biljke su posebne jer mogu da prežive ispod površine u periodima teške suše i ponovo procvjetaju čim se kiša vrati. Iako ovo nije neuobičajena pojava, procvat pustinje Atakama ove godine je iznenadio naučnike.
Obično se dešava na kraju meteorološkog događaja poznatog kao El Niño, koji izaziva porast temperature Tihog okeana i stvara vruće vjetrove i jaku kišu u ovom dijelu Amerike. Ove godine je hladna verzija ovog ciklona, pogodila kontinent. Zbog nižih temperatura od uobičajenih, naučnici su bili iznenađeni veličinom ovog cvjetanja.
Ekosistem kojem je potrebna zaštita
Cvjetanje pustinje je takođe prilika za čileanske vlasti da insistiraju na njenoj zaštiti. Posljednjih godina vlasti podsjećaju turiste i posjetioce da ne beru cvijeće.
"Cvijeće daje plodove i sjeme, tako da ako danas ponesete cvijeće sa sobom, ponijećete i cvijet koji treba da izraste. Uz najmanji uticaj, ovi ciklusi bi bili izgubljeni zauvijek jer su veoma osjetljivi", rekao je profesor Kristijan Atala za Gardijan.
Neophodno očuvanje ovog ekosistema biće sprovedeno u narednim godinama. Čileanski predsjednik Gabrijel Borić najavio je da će pustinja Atakama biti klasifikovana kao nacionalni park i imaće status koji će ovom području dati bolju zaštitu.