Kao objašnjavaju stručnjaci, to nije nimalo iznenađujuće jer smo tokom globalne pandemije doslovno bili isključeni iz društva i zatvoreni među četiri zida.
Ne samo da je usamljenost problem mentalnog zdravlja, prema novoj studiji objavljenoj u časopisu „Aging“, istraživači sa Univerziteta Stanford i Univerziteta u Hong Kongu otkrili su da ona takođe može da utiče na nas i fizički. Zapravo, zbog nje brže starimo, prenosi Index.hr.
„Saznali smo da psihološki faktori kao što su osećaj usamljenosti dodaju do 1.65 godina biološkoj dobi, što ima isti efekat na naše zdravlje kao pušenje 15 cigareta dnevno“, objasnili su u istraživanju.
To je primijetila i dr Meg Arol, psiholog.
“Definitivno sam primijetila porast usamljenosti, osjećaja izolovanosti i lošeg raspoloženja u svojoj praksi u posljednjih nekoliko godina. Sada smo u drugom talasu poteškoća s mentalnim zdravljem nakon pandemije. Ljudi često imaju takozvanu emocionalnu otupljenost što je simptom depresije“, objašnjava Arol.
Ona je dodala da je napredak tehnologije i postojanje društvenih mreža nešto što je dobro, ali ima i svojih nedostataka.
„Živimo u virtualno-globalnom svijetu, a znamo iz mnogih istraživanja koliko je važna fizička interakcija kako za fizičko, tako i za mentalno zdravlje“, kaže ona.