Košarka

Prodaje se košarkaško „Sveto pismo“

Izvor

Dva originalna lista sa prvim košarkaškim pravilima, koja je osmislio i na pisaćoj mašini otkucao otac košarke dr Džejms Nejsmit, biće ponuđena na aukciji kuće Sotbi, u Njujorku, 10. decembra.

Čuveni Amerikanac kanadskog porijekla Nejsmit (1861-1939), inače sportski trener i inovator, u istoriju je ušao ne samo kao čovjek koji je izmislio košarku, 1891. godine, na koledžu Springfild, već i kao tvorac prve sportske kacige.

Doživio je da vidi „svoje čedo", košarku, na Olimpijskim igrama, prvo kao demonstracioni sport, 1904. godine, a zatim i kao zvanični olimpijski sport, 1936, u Berlinu.

Interesantno da u njegovim pravilima nije pisalo koliko tačno igrača treba da bude na terenu. Tek 1900. godine, pet igrača po ekipi postao je standard, ali zato igrači koji su zamijenjeni nisu imali pravo da se vraćaju u igru.

Dvadeset jednu godinu kasnije, omogućen im je po jedan povratak na teren nakon izlaska, a 1934. godine dva. Tek 1945. ukinuta su ograničenja, kad je reč o zamjenama.

Još jedno zanimljivo pravilo iz Nejsmitovog „Svetog pisma" košarke jeste da je igrač imao pravo da napravi samo dva prekršaja. Posle drugog bi bio diskvalifikovan.

Četiri faula su postala limit 1911, a pet tek 1945. godine.

Procjenjuje se da će dokument biti prodat za više miliona dolara, što će biti iskorišćeno u dobrotvorne svrhe, za promociju sporta.

Premijera nove igre : Na koledžu Springfild, Nejsmit se borio sa neposlušnom grupom studenata koja je bila primorana da ljutu zimu u Novoj Engleskoj provede u fiskulturnoj sali, daleko od atletske staze.

Dr Luter Gulik, šef katedre za fiskulturu na koledžu, dao je Džejmsu 14 dana da smisli novu igru za unutrašnje uslove, da ne zahtjeva mnogo prostora, svi da igraju i da ne bude pregruba.

Prva „košarkaška utakmica" odigrana je u decembru 1891. godine. Igralo je devet protiv devet igrača i to sa fudbalskom loptom. Umesto u obruč, gađalo se u dve korpe za kajsije, koje je Nejsmit zakačio na galeriju na visini od 3,04 metra, na dvije različite strane sale...

Portal Analitika