
Marko Đokić, "koreograf i umjetnički rukovodilac" folklornog ansambla “Zahumlja” na čijoj se FB profilnoj fotografiji smjenjuju Svetosavska akademija i "Nedamo svetinje" izjavio je ”Veliko nam je zadovoljstvo, ali i čast, da možemo da nastupimo sa jednim profesionalnim ansamblom, jer folklorni ansambl ‘Zahumlja’ je amaterski. Oni će biti naši gosti i ubuduće, ne samo na koncertu, nego će njihovi profesionalci, koreografi, umjetnički rukovodioci, orkestar, biti kod nas da nas obuče tim profesionalnim vrijednostima folklora”.
”Venac” je osnovan 1964. godine u Prištini i radio je do 1999, nakon čega je zbog rata bio raseljen u Niš, ali se 2003. vratio u Čaglavicu pokraj Prištine, da bi 2008. prešao u Gračanicu gdje se i danas nalazi. Nekada je bio multietnički ansambl, dok su nakon 1999. godine njegovi članovi samo Srbi. Godišnje izvedu do 50 koncerata širom Kosova i Metohije, i imaju dvadesetak većih nastupa po centralnoj Srbiji.
Novosvetosavac i "profesionalci" iz Prištine / Niša / Čaglavice / Gračanice na njihovu žalost ne mogu izbrisati, posrbiti i prisvojiti svijetlu 123 godine staru istoriju koju je posvećeno gradilo više od 10.000 stvaralaca.
Zahumlje je osnovano 1898. godine i svoju slavu sticalo je i potvrđivalo u metropolama širom svijeta.
Rijetko koja institucija je na način kako je to radilo „Zahumlje“ učestvovala u društvenom životu svoje sredine. „Zahumlje“ nije samo obogaćivalo kulturni život Nikšića, već je svojim programima afirmisalo naš kulturno-umjetnički izraz širom bivše Jugoslavije, ali i u kulturnim metropolama Evrope i svijeta, pronoseći plemenite poruke i čuvajući crnogorsko nasljeđe od zaborava.
Pozorišni ansambl „Zahumlje“ je rasadnik iz kojega su izrasla najznačajnija imena jugoslovenske pozorišne scene. Svoje prve pozorišne korake u «Zahumlju» počeli su Petar Banićević, Miloš Jeknić, Veljko Mandić, Drago Malović, Blagota Eraković, Mima Karađžić, Milan Karadžić, Goran Bulajić, i mnogi drugi.
„Zahumlje“ čine: Pozorište «Zahumlje», Omladinski i Dječiji dramski studio, Folklorni ansambl «Zahumlje» (Veliki, omladinski i pionirski ansambl), Dječiji hor, Ritmički i Baletski ansambl, Narodni orkestar, Muzički studio, Škola baleta, Škola recitovanja i kultivisanog (lijepog) govora, Škola flamenka, Škola modernog plesa i druge aktivnosti.
Preživjelo je "Zahumlje" u svojoj istoriji brojna iskušenja, preživjeće i ovovremena.
Nikada niko u "Zahumlju" nije pitao ni članove ni publiku ni za vjeru ni za naciju. Vrata su bila otvorena za sve, a različitosti su doživljavane kao bogatstvo koje se slavilo i jačalo.
Zato je poruka jasna: nećete posrbiti Zahumlje jednonacionalnim "profesionalcima". Braniće ga njegova istorija i tradicija. Braniće ga sve vjere i nacije. Braniće ga kultura i umjetnost. Braniće ga i odbraniti.
autor je građanski aktivista, analitičar, izvršni direktor nevladinog udruženja Forum slobodnih građana "Luča"