Iz Ministarstvo nauke ranije su odbacili svaku mogućnost zloupotrebe i protežiranja kandidata ili institucija na Konkursu, i saopštili da da žale zbog nezadovoljstva institucija ili profesora čiji projekti nijesu dobili odgovarajući broj poena na međunarodnoj recenziji.
U odgovoru profesora dostavljenom agenciji Mina navodi se da nijesu ni očekivali da Ministarstvo javno prizna greške i propuste u realizaciji Konkursa.
„Niti da prizna našu ocjenu da je Konkurs namješten i nelegitiman iako znaju, baš kao i mi što znamo, da su ’strani recenzenti’ koji su ocjenjivali naše projkte članovi i prijatelji Instituta za crnogorski jezik i književnost“, kaže se u saopštenju profesora.
Oni tvrde da njihovo otvoreno pismo predsjedniku Vlade nije imalo cilj da “ubijedi” Ministarstvo u nešto što već dobro zna, nego da upoznaju premijera i crnogorsku javnost sa „neviđenom diskriminacijom u državi Crnoj Gori jedinog akademskog Studijskog programa za crnogorski jezik i književnost“.
Profesori tvrde da nije tačno da su dezinformisali javnost i da su "nezadovoljni strogom procedurom međunarodne ocjene, navikli na drugačije kriterijume domaće recenzije".
„Jer nikad ranije nijesmo konkurisali kod Ministarstva sa nekim projektom, pa ne znamo kakva je to ’domaća recenzija’“, pojasnili su oni.
Podsjećaju da su već smo mnogo puta prošli objektivne strane recenzije objavljujući u inostranim časopisima i u recenzeranim zbornicima sa međunarodnih skupova u Italiji, Poljskoj, Austiji, Francuskoj, Bugarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Makedoniji.
Profesori tvrde da nije tačno ni da su recenzenti koji su ocjenjivali njihove projekte radili po unaprijed utvrđenim kriterijumima identičnim za svaki projekat, od kojih nijedan nije bio “značaj projekta za nezavisnu Crnu Goru”.
Oni tvrde da se upravo takva formulacija, kao kriterijum, našla u jednoj od njihovih recenzija, i da su čak recenzenti tvrdili da u crnogorskom obrazovnom sistemu nema magistarskih studija i da kao jedan od rezultata njihovog projekta ne može biti magistarski rad.
„Vaši recenzenti su nam zamjerali što se ne pozivamo na djela Vojislava P. Nikčevića iako ga niko, osim njegovog i Vladinog Instituta, ne smatra lingvistom“, navode profesori u odgovoru Ministarstvu.
Oni tvrde i da se recenzenti nijesu držali Pravilnika, pa su im smanjivali bodove zato što saradnici u istraživanju nemaju priloženu bibliografiju, iako ona nije tražena Pravilnikom.
U više recenzija su im, kako navode, smanjeni bodovi i eksplicitno je izrečeno kao zamjerka to što će rezultati projekta biti, između ostalog, i doktorske disertacije, iako je i to protivno Pravilniku koji ih podržava i podstiče.
„U recenzijama je lako uočiti brojna ogrešenja o Pravilnik koji recenzenti naših projekata, u želji da nas što lošije ocijene, nijesu poštovali“, smatraju profesori.
Oni su uvjereni da bi njihovi projekti dobili najviše ocjene „da ih nijesu recenzirali članovi Vladinog Instituta“.
„Već smo rekli da nijesmo nikada ranije konkurisali sa naučnoistraživačkim projektima kod Ministarstva, niti smo navikli da dobijamo novac za naučni rad, niti ćemo ikada više konkurisati dok se ovako očigledno krše Pravilnici i namještaju konkursi“, poručili su profesori i dodali da će se „naukom baviti volonterski i o svom trošku, kao i do sada“.
Oni su podsjetili da je Ministarstvo nauke najavilo da neće više odgovarati na otvorena pisma u medijima, jer takav vid komunikacije smatra neumjesnim.
„Mi mislimo da je, nažalost, ovo jedini način da iznesemo istinu o poražavajućem stanju u institucijama koje vode crnogorsku prosvjetu i nauku, forsirajući retrogradnu i pogubnu jezičku politiku i podržavajući Institut za crnogorski jezik i književnost koji tu politiku kreira i sprovodi“, naveli su profesori.