Uz plan ponovo objavljujene su i „Privremene preporuke za postupanje i sprovođenje mjera zaštite od COVID-19 u hotelima i drugim objektima za pružanje usluga smještaja“ kojih su dužni da se pridržavaju svi pružaoci usluga smještaja.
“U svim objektimau kojima se pružaju usluge smještaja važno je sprovoditi i poštovati opštemjere zasprječavanje prenosa infekcija. Svi zaposleni u hotelijerstvu dužni su da poštuju opštemjere prevencije širenja infekcija, dok je na upravama i menadžerima hotela da sprovedu određene administrativno organizacione mjere koje za cilj imajuunaprijeđenje poštovanjapreporuka i njihove implementacije u praksi kao i niz mjera koje je Institut za Javno zdravljepredložio poslodavcima a koje se odnose na postupanje sa zaposlenima i njihovim eventualnim obolijevanjem”, piše u Preporukama Ministarstva.
Pored ovih, postoji i niz tehničkih mjera koje su odposebnog značaja a prva je obezbjeđivanje adekvatnog i funkcionalnog sistema ventilacije, kao i laka dostupnost osnovnih sredstava zaodržavanjelične higijene gostiju i zaposlenih (tekuće vode i sapuna) kao i sredstava zadezinfekciju ruku i radnih površina.
“Takođe je potrebno obezbjediti adekvatnukoličinu: termometara, papirnih maramica, papirnih ubrusa za ruke, hirurškihili pamučnih maski, rukavica za jednokratnu upotrebu, vreća zasmeće, rastvora za dezinfekciju površina, sredstava zaodržavanje higijene prostora i dezinfekciju velikih površina, dispenzora sa sredstvima za dezinfekciju ruku”, obaveza je hotelijera i ugostitelja.
Pored predstavnika Ministarstva održivog razvoja i turizma, članove Operativnog štaba za praćenje epidemiološke situtacije u turističkoj sezoni čine i predstavnici Instituta za javno zdravlje, Ministarstva zdravlja, Ministarstva finansija,Privredne komore, Nacionalne turističke organizacije,Fonda za zdravstveno osiguranje, Agencije za nadzor osiguranja i Uprave za inspekcijske poslove.
Preporuke i uputstva Instituta za javno zdravlje u vezi obolijevanja od COVID-19
"Crnogorski i strani državljani koji ulaze u Crnu Goru, dužni su se pridržavati ovih preporuka i uputstava i to 14 dana od dana prelaska državne granice na sledeći način:
-Neophodno je održavati fizičku distancu od drugih osoba (minimalno 2 metra) iodržavati higijenu ruku. Prilikom boravka u zatvorenim javnim prostorima preporčuje se nošenje maski, šala ili marame koji prekrivaju nos i usta, naročito za osobe starije od 65 godina ili za osobe sa hroničnim oboljenjima.
-Ruke što češće prati toplom vodom i sapunom i/ili koristiti dezinfekcijsko sredstvo za ruke koje treba dobro utrljati u dlanove. Izbjegavati dodirivanje lica, usta, nosa i očiju.
-Treba izbjegavati grupisanja i javna okupljanja.
-Tokom poslovnih sastanaka treba komunicirati sašto manjim brojem osoba, održavati fizičku distancu (minimalno 2 metra) ikoristiti dezinfekciona sredstva. Preporučuje se izbjegavanje nepotrebnih sastanaka.
-Preporučuje se da se usluge plaćanja obavljaju bezkontaktnim platnim karticama ili on-line uslugama”, savjetuju iz Instituta za javno zdravlje", propisuje Institut.
Pravila tokom boravka u hotelu:
“U slučaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije (kašalj, gušobolja, povišena tjelesna temperatura, kratak dah/otežano disanje, gubitak mirisa i ukusa) dužni ste da ostanete u sobi i kontaktirate recepciju hotela koja dalje postupa po protokolu i preporukama Instituta za javno zdravlje”, savjetuju iz Instituta.
Za boravak u privatnom smještaju:
“U slučaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije (kašalj, gušobolja, povišena tjelesna temperatura, kratak dah/otežano disanje, gubitak mirisa i ukusa) dužni ste da ostanete u sobi i kontaktiratevlasnika/menadžera privatnog smještaja koji obavještava nadležni dom zdravlja”, kažu iz Instituta.
Za one koji borave u sopstvenom spmještaju važe sledeće smjernice:
“U slučaju pojave simptoma akutne respiratorne infekcije (kašalj, gušobolja, povišena tjelesna temperatura, kratak dah/otežano disanje, gubitak mirisa i ukusa) dužni ste da ostanete u svom smještajui kontaktirate nadležni dom zdravlja”, preporuka je Instituta.
U slučaju nagle pojave teških, po život ugrožavajućih simptoma osoba se javlja hitnoj medicinskoj službi.
Više podataka o koronavirusnoj bolesti i mjerama smanjenja rizika od širenja bolesti možete pročitati na web stranici IZJZ-a. Crnogorski i strani državljani mogu zatražiti dodatne informacije i pojašnjenja na info broju 1616.